AC Milan, bilanci përmirësohet: humbjet përgjysmohen | Mbështetje e madhe nga Elliott

Urgjenca Covid-19 e ka vënë të gjithë botën në vështirësi serioze, përfshirë sportin dhe për këtë arsye edhe futbollin. Klubet kanë humbur shumë para për shkak të pandemisë dhe pasojave të saj.

Milan në vitin financiar 2019/2020 regjistroi një humbje rekord në bilancin e tij: -195 milion euro. Sot La Gazzetta dello Sport shkruan se 2020/2021 duhet të mbyllet me detyrime praktikisht të përgjysmuara. E kuqja pritet të jetë rreth 100 milionë.

Megjithatë, shumë para, por një rënie drastike në krahasim me sezonin e mëparshëm.

Buxheti i ri do të miratohet në tetor dhe vetëm atëherë do të dimë shifrat zyrtare. Ajo që është e sigurt është se të ardhurat nga Europa League, ulja e pagave dhe nënshkrimi i disa partneriteteve tregtare kanë përmirësuar situatën në krahasim me vitin e kaluar. Për më tepër, duhet të merret parasysh se operacionet e synuara janë kryer në tregun e transferimit pa çekuilibruar llogaritë.

Kthimi në Ligën e Kampionëve do të garantojë rreth 40-50 milionë dhe do të ketë një ndikim shumë pozitiv në bilancin e vitit 2021/2022.

Dhe me kthimin e tifozëve në stadium, arketimet për shitjen e biletave më në fund do të kthehen. Edhe nëse tani për tani nuk ka kapacitet 100% për ndeshjet, është akoma më mirë sesa të luash me dyer të mbyllura dhe të fitosh zero euro.

Fondi Elliott, pronar i AC Milan, dëshiron ta udhëheqë klubin drejt qëndrueshmërisë së plotë. Nuk është një operacion i lehtë, duke marrë parasysh skenarin e trashëguar dhe disa gabime të bëra në fillim të menaxhimit, por trendi është pozitiv dhe do të jetë thelbësore qe klubi te jete në gjendje të jete vazhdimisht në Ligën e Kampionëve për të pasur sukses.

Çmimet për pjesëmarrjen në konkursin më të lartë të UEFA -s janë vendimtare për mbajtjen e bilancit në rregull.

Gazzetta dello Sport shpjegon se ekziston një lloj “komiteti investimesh” në Milano, me shpirtrat e ndryshëm të klubit (nga financat në sport) që diskutojnë çdo operacion të tregut të transferimeve.

Janë vendosur tavanet e shpenzimeve, duke vlerësuar një sërë parametrash që nuk mund të tejkalohen. Edhe në këtë dritare transferimi shohim se menaxhmenti i Rossonerëve është shumë i kujdesshëm në shpenzime.

Elliott po mbështet Milan në një mënyrë të rëndësishme, duke arritur një ekspozim total prej mbi 700 milionë euro që kur mori komandën e klubit.

Falë fondit amerikan të udhëhequr nga familja Singer, klubi nuk është i ngarkuar me borxhe dhe obligacione bankare, përjashtimi i vetëm është faktorizimi. Vlera neto është në fitim dhe nuk ka dyshime për qëndrueshmërinë.

Po mbërrijnë sponsorë të rinj, BitMEX më i fundit si një partner te mëngët, dhe ka besim në rritjen e ardhshme.

Siç u tha më parë, pjesëmarrja e vazhdueshme në Ligën e Kampionëve do të jetë jetike dhe për këtë arsye në javët e fundit të tregut të transferimeve drejtuesit duhet të marrin përforcimet e duhura për të lejuar Stefano Piolin të mbyllë përsëri kampionatin në katër pozicionet e para…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu