MILANNEWS: Numri “10” i ri, Milani e ka identifikuar. Drejtuesit i janë futur punës, por shpresojnë të mos ketë ankand

Kërkimet për një mesfushor të ri sulmues për Milan vazhdojnë. Kthimi i Brahim Diaz në huazim nga Real Madrid duhet të zyrtarizohet së shpejti, por Stefano Pioli ka nevojë për një tjetër element teknik në atë sektor të fushës.

Klubi kuqezi duhet të marrë një numër 10. Ka shumë lojtarë që Paolo Maldini dhe Frederic Massara po vlerësojnë.

Është thelbësore që të përputhen nevojat tekniko-taktike me ato të buxhetit. Pa shpenzime të tepruara.

Sot gazeta Tuttosport shpjegon se këto ditë ka pasur një sondazh konkret për Marcel Sabitzer, futbollisti austriak 27-vjeçar që luan te Leipzig.

Kontrata e tij skadon në qershor 2022 dhe për këtë arsye paraqet një mundësi të shkëlqyeshme në merkato për këtë merkato vere.

Kërkesa për kartonit është midis 17 dhe 20 milion euro. Një çmim që në momentin që Milani nuk ka mundësi ta paguajë, ata së pari duhet ta shesin dhe pastaj të investojnë.

Për këtë arsye, negociatat janë duke u zhvilluar për transferimet e Jens Petter Hauge dhe Tommaso Pobega.

Në arkat kuqezi mund të hyjnë rreth 30 milion euro ose pak më pak për t’u përdorur për merkaton.

Sabitzer do të ishte një goditje e mirë për ekipin e Pioli.

Ai është një lojtar që ka përvojë, cilësi dhe gjithashtu fleksibilitet taktik.

Ai mund të luajë si mesfushor sulmues, mesfushor dhe gjithashtu si anësor nëse është e nevojshme.

Ofron më shumë mundësi për trajnerët.

Në tryezën e Milanit ka edhe emra të tjerë për rolin e mesfushorit sulmues. Nuk ka mungesë të agjentëve që u ofrojnë klientët e tyre Maldinit dhe Massara-s, të cilët po shqyrtojnë më shumë mundësi.

Edhe Antonio Vitiello, drejtori i MilanNeës, në editorialin e tij e ka theksuar:

“Marcel Sabitzer pëlqehet nga drejtuesit e Milanit dhe është një nga lojtarët që Maldini dhe Massara kanë identifikuar për të zëvendësuar Hakan Calhanoglu.

Në këtë periudhë ka shumë emra, dhe është normale, sepse Milani është ende në një fazë vlerësimi, ata nuk kanë zgjedhur ende se kush cilin do të godasin dhe po hetojnë më shumë lojtarë për të marrë një pamje të plotë.

Për Sabitzer ekziston një kënaqësi totale nga aspekti teknik, duke qenë një lojtar me cilësi të shkëlqyeshme, me moshën dhe përvojën e duhur për të hapur një cikël me kuqezinjtë.

Ai ka vetëm një kontratë një vjeçare me Leipzig dhe nuk ka gjasa të rinovohet. Problemi është se kaq shumë klube ia kanë vënë syrin austriakut dhe ekziston ndjesia e të hapurit një ankand.

Për ta marrë atë gjatë tregut aktual të verës, një ofertë prej 20 milionë eurosh mund të jetë e nevojshme, dhe në përgjithësi për dikë si Sabitzer ato janë shumë pak, por situata kontraktuale nuk lejon Leipzig të presë shumë.

Për momentin nuk ka negociata në zhvillim, por një aprovim të fortë dhe fakti që Sabitzer do të ishte perfekt për mënyrën e lojës së Milanit të Stefano Pioli”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu