“Milanin tani shiheni ndryshe! Ka katër kampionë, ashtu si Juventusi! Të tjerat vijnë poshtë”

Mario Sconcerti, gazetari i njohur italian dhe “pena” e Corriere della Sera, ka bërë një editorial te TMË, duke folur për cilësitë e skuadrave dhe duke u ndalur te kampionët, ose top player.

“Është koha ta shohim Milanin me sy ndryshe. Në bazë të renditjes së tij ekziston një ndryshim teknik që po vendoset gjithnjë e më shumë.

Ai ka katër lojtarë të klasit botëror që bëjnë një ndryshim të vërtetë dhe do të ishin titullarë në të gjitha ligat.

Risultato immagini per ibra theo kessie

Unë jam duke folur për Donnarumma, Theo Hernandez, Ibrahimovic dhe mbase Kessie. Bennacer po vjen, Rebic dhe Calabria janë pak më poshtë, Leao është një xhevahir i vetmuar.

Milani ishte një vëllazëri në fillim, u bënë Pioli për një kohë të gjatë dhe ata ishin Maldini-Massara për cilësinë e ideve të dhëna në projekt.

Tani ekipi i përket aftësive të tyre. Për të sqaruar konceptin, Interi ka tre lojtarë të nivelit botëror konstant: Lukaku, Barella, Hakimi. Brozovic është poshtë me De Vrij, Lautaro dhe ndoshta Bastoni.

Risultato immagini per ibra theo kessie

Juve në atë lartësi kanë Bonuçi, Chiellini, Ronaldo dhe Cuadrado. Të tjerët kanë cilësi të shpërndarë gjithandej, por jo plotësinë e udhëheqësve.

Roma ka Mkhitaran dhe kujtimin e Dzeko, Atalanta kishte Gomez, Lazio ka Immobile.

Mos ngatërroni aftësinë, cilësinë, me tërësinë e karizmës. Kjo është e rrallë. Rreth pesëmbëdhjetë nga katërqind A-të e kanë atë. Të gjithë të tjerët janë baza, jo maja”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu