Milani sulmohet nga hetimi i Report, “shpërthen” Elliott dhe thyen heshtjen për ANSA!

“Ne jemi pronarët e AC Milan”. Fjalë nga Fondi Elliott.

Ndërhyrja e drejtpërdrejtë për çështjen e pronësisë së kuqezinjve arrin – përsëri në qendër të vëmendjes në ditët e fundit për hetimin e emisionit “Report” dhe artikujt nga “Il Corriere della Sera” dhe “Il Sole 24 Ore” – nga një zëdhënës i fondit për prestigjozen ANSA.

Zëri i Elliott, Fondi i Paul Singer, konfirmon se ky i fundit zotëronr klubin milanez: “Elliott Associates, LP dhe Elliott International, LP, së bashku kanë kontroll të plotë të shoqërisë mbajtëse, së cilës i përket AC Milan. Elliott kontrollon 96% të klubit, ndërsa pjesa e mbetur është e partnerëve tanë”.

Nuovo stadio Milan-Inter, si scalda l'opzione Sesto | Calcio e Finanza

 E ARDHMJA – Zëdhënësi i Elliot vazhdon të flasë për planet e fondit: “Elliott është plotësisht i përkushtuar për ta sjellë AC Milan përsëri në majën e futbollit Evropian, duke shfrytëzuar parimet e stabilitetit financiar dhe mbikëqyrjen e duhur, tashmë të vendosur.

Elliott financoi rrugën i ringjitjes së AC Milan në vitet e fundit, me mbi 600 milion euro të investuara në klub.

Elliott është zotuar gjithashtu të marrë pjesë në një investim privat prej 1.2 miliardë euro për ndërtimin e një stadiumi të ri të nivelit të lartë për qytetin e Milanos dhe një rreth novator shumëfunksional, i cili së bashku do të kontribuojë në transformimin e vazhdueshëm të AC Milan, duke ofruar jo vetëm një pikë referimi ikonike për qytetin, por edhe një projekt përsosmërie për futbollin italian”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu