Milani sfidon Genkun për talentin italian, por duhet pritur vendimi mbi klubin e Serie C

Milani po kërkon gjithashtu në futbollin italian ndonjë element me vlerë dhe ka peshkuar në Serie C për të gjetur talentë të rinj me potencial për të ardhmen.

Vittorio Pagani i Novara-s është emri i fundit në listën e Maldinit.

Siç zbulohet nga Gianluca Di Marzio, gazetar sportiv dhe ekspert i tregut të transferimeve Sky Sport, klubi kuqezi ndjek me interes mbrojtësin e djathtë të lindur në vitin 2003.

Ekipi belg Genk është gjithashtu në gjurmët e tij.

Për Milanin do të ishte një angazhim me kosto të ulët, duke qenë se Pagani ka një çmim shumë të ulët.

Do të ndiqet situata te Novara, e cila për momentin është përjashtuar nga Seria C për shkak të disa parregullsive të gjetura nga Covisoc (Komisioni Mbikëqyrës i Klubeve Profesionale të Futbollit). Klubi synon të bëjë gjithçka për të marrë pjesë në kampionat, por seriozisht rrezikon të mbetet jashtë dhe kështu të humbasë të gjithë lojtarët më të mirë në ekip sot.

Milani monitoron situatën. Ai do të duhet të vendosë nëse do të lëvizë menjëherë ose do të presë të provojë dhe sigurojë Pagani, i cili në sezonin e kaluar luajti 12 ndeshje midis Serie C dhe Kupës së Italisë.

Mbrojtësi 18-vjeçar bëri të gjithë procesin në sektorin e të rinjve Novara.

Në sezonin 2020/2021 ai bëri debutimin e tij në Ekipin e Parë, ku trajneri Simone Banchieri vendos t’i japë ca hapësirë.

Në Kupën e Italisë dhe në javët e para të kampionatit ai luan titullar, pastaj më pak. Në gjysmën e dytë të sezonit ai praktikisht nuk e sheh fushën.

Tani Pagani është në fokusin e Milanit, i cili ndoshta do të dëshirojë ta sigurojë atë dhe më pas ta shesë në huazim dhe t’i japë mundësi të rritet. Ai luan në një rol, atë të mbrojtësit të djathtë, në të cilin menaxhmenti po kërkon një përforcim.

Sidoqoftë, ai sigurisht nuk mund të jetë zëvendës i Davide Calabria.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu