“Milani nuk varet nga Ibra por loja. Leaon do ta mbroj, Kessie më ka habitur. Dy gjëra dua nga ekipi im”

Gjatë konferencës së sotme për shtyp trajneri Pioli foli edhe për shumë tema të tjera, nga gjendja e ekipit te loja, Ibrahimovic, Leao, Kessie, Meite apo edhe Saelemaekers dhe Castillejo…

A është gjithashtu e rëndësishme të zgjidhni se kush është më mirë nga ana mendore?

“Gjendja psikofizike gjatë një viti të vështirë është e pashmangshme që mund të ulet për disa dhe të përmirësohet për të tjerët. Nesër do të përpiqem të zgjedh se kush është më i mirë fizikisht dhe mendërisht”.

Në këto ndeshje, Milani dukej më i bindur …

“Ne u çlodhëm vetëm një herë në La Spezia, në ndeshjet e tjera kurrë nuk na mungoi vendosmëria. Stërvis një grup lojtarësh shumë të përgjegjshëm, një grup cilësie, edhe në vështirësitë numerike kam mundësinë e llogaritjes tek lojtarët e fortë. Ekipi dhe ne jemi aktivë, nëse punojmë së bashku, atëherë mund të bëhemi të fortë”.

A po synon ende Milani për Scudetto?

“Ne duhet të përqendrohemi në sfidën e nesërme, ndeshja më e rëndësishme është nesër në mbrëmje. Ne nuk mund të bëjmë llogaritë, duhet të mendojmë për të fituar sa më shumë, nesër kemi një mundësi të rëndësishme kundër një kundërshtari të fortë i cili gjithmonë ka na vë në vështirësi”.

Sa i rëndësishëm ishte intensiteti këtë sezon?

“Na është dashur të punojmë shumë, intensiteti është para së gjithash mendor, në ndeshjet e fundit kemi luajtur si skuadër. Është një mënyrë sfiduese e të luajturit, për shumë djem është sezoni i parë ku luajmë çdo tre ditë, një rënie mund të ndodhë, por ne ishim të mirë në kuptimin e mësimeve nga humbjet tona. Intensiteti dhe cilësia duhet të shkojnë dorë për dore nëse duam t’i ruajmë këto nivele”.

Çfarë recete keni përdorur për të rritur Milanin?

“Puna dhe besimi në cilësitë tona. Blloqet e pengesave nuk mund ta bëjnë një ekip të harrojë se si të luajë, gjë që na lejoi të ishim befasia e vitit 2020.

Thjesht na duhej të rishikonim situatat dhe të kishim një ekip shumë më kompakt. Besimi se nuk mungoi kurrë. Pavarësisht nga fakti që flitej për kaq shumë negativitet nga jashtë, por nuk ishte kështu “.

Çfarë mendoni për shtyrjen e re të Juve-Napoli?

“Shpresojmë të shkojmë përpara sa më shumë që të jetë e mundur në Ligën e Evropës dhe të luajmë çdo tre katër ditë, ne synojmë të vazhdojmë deri në fund. Nuk është mirë të komentoj se çfarë bëjnë të tjerët.”

A duhet të presim një Milan agresiv nesër?

“Unë mendoj se ka pak konfuzion në lidhje me agresionin, janë lojtarët ata që duhet t’i japin mesazhe ekipit për të dhënë presion. Ne duhet të luajmë me ritëm, ne luajmë me ritëm edhe kur e keni topin.

Duhet të lëvizizim shumë shpejt se kundërshtarët. Nëse duam të synojmë një kampionat të lartë, duhet të përmirësojmë rezultatet në shtëpi”.

Ne kemi kaluar nga një Milan i varur nga Ibra në një Milan të varur nga Pioli…

“Ibra është feneri ynë, por Milani është i varur nga loja jonë. Ka shumë udhëheqës sepse ne njohim një mënyrë të caktuar për të qenë në fushë”

A ju përgëzuan drejtuesit pas ndeshjes së së enjtes?

“Pronarët janë gjithmonë shumë afër, ata na përgëzojnë pas fitoreve. Tani, megjithatë, le të mendojmë për Napolin”.

Ai e mbrojtët Leao këto ditë …

“Unë gjithmonë kam për të mbrojtur lojtarët e mi, veçanërisht kur shoh qëndrimet e duhura, sakrificën dhe punën.

Të gjithë e kanë këtë, madje edhe Leao. Vitin e kaluar ai kishte mungesë të ditur se si të qëndronte në lojë me më shumë vazhdimësi, është përmirësuar në këtë. Pres shumë prej tij, ai punon mirë për ekipin, duhet të vazhdojë kështu.

Ai duhet të përmirësohet në njohjen e kohës së lojës, në kohë ai harxhon energji duke vrapuar kur shokët e tij të skuadrës nuk mund t’i shërbejnë atij. Goli do të vijë”

Meite po bën shumë mirë …

“Ai është rritur shumë, ai erdhi nga një mënyrë krejtësisht e ndryshme e të luajturit, në fillim luajti me një ritëm më të ngadaltë sesa shokët e tij të ekipit.

Bëri paraqitje shumë pozitive, luajti me ritëm, intensitet dhe cilësi. Unë do të shoh se çfarë zgjedhje të bëj. Tonali ka marrë frymë dhe mendoj se ai mund të luajë nesër”.

Si i vlerësoni Saelemaekers dhe Castillejo?

“Në Verona ata të dy bënë një performancë të mirë, duke dhënë zgjidhje të mira, që të dy japin një kontribut të shkëlqyeshëm, gjithashtu mund të bëjnë më mirë. Ne jemi të përqendruar në atë që duhet të bëhet sesa në atë që nuk kemi qenë në gjendje të bëjmë në të kaluarën “

Sa ka ndryshuar Kessie gjatë vitit të kaluar?

“Meritat janë të gjitha të Franck, ai ka pasur një kërkesë të rëndësishme ditore ndaj vetes, nuk e di se si ishte në të kaluarën.

Mendërisht shumë i fortë, gjithmonë i gatshëm për të ndihmuar shokët e tij të skuadrës, për të bërë dhe thënë gjënë e duhur.

Me cilësitë që ka ai mund të luajë kudo, në fund e vura si një mesfushor sulmues, tani ai mund të bëjë gjithçka. Ai ka një prani dhe pozitivitet të rëndësishëm”.

Çfarë ju la puna e Gattusos te Milani?

“Ai kishte bërë një punë të shkëlqyeshme këtu, Milani kaloi nëpër një trajner tjetër, është e vështirë të kuptosh se çfarë la dhe çfarë jo”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu