“Milani nuk më dha kohë! Por, kisha edhe unë gabimet e mia”

Manuel Locatelli është tani një nga mesfushorët më të suksesshëm në Serie A.

22-vjeçari nga Sassuolo bëri debutimin e tij në Serie A me Milanin, pas një karriere të gjatë në ekipet e të rinjve. Kuqezinjtë e shitën te Sassuolo 12.5 mln euro.

I intervistuar nga Cronache di Spogliatoio, Locatelli u kthye në të kaluarën e tij, duke hequr disa guralecë nga këpuca e tij:

“Nuk më është dhënë kohë. Kam marrë gjithçka menjëherë dhe shumë shpejt. Ambienti Sassuolo më bëri të qetë dhe të lumtur dhe mbi të gjitha më bëri të rritesha si burrë dhe si futbollist. Sidoqoftë, unë kisha gabimet e mia”.

Locatelli foli gjithashtu për të ardhmen e tij dhe faktin që modelet e tij janë Chiellini dhe Bonucci, gjithçka sugjeron një të ardhme te Juventusi: “Unë ëndërroj të kthehem në një klub të shkëlqyeshëm dhe të luajmë Champions League”.

Sassuolo boss aims dig at Milan over Locatelli: "Someone else had not  believed in him"

AVENTURA KUQEZI

Me origjinë nga Galbiate, ai filloi të luante në ekipin oratorial të Pescate, i stërvitur nga babai i tij Emanuele. Pas disa sezonesh në ekipet e të rinjve Atalanta, ai u transferua në Milano në moshën 11 vjeç. Te kuqezinjtë ai luan nga Fillestarët te Primavera.

Në pjesën e dytë të sezonit 2015-2016 ai u shtua në ekipin e parë nën drejtimin e trajnerit Cristian Brocchi.

Locatelli: "I did not feel confidence at AC Milan anymore"

Më 21 Prill 2016, në moshën 18 vjeç, bëri debutimin e tij në Serie A në ndeshjen kundër Carpi (0-0) të luajtur në San Siro.

Më 14 maj ai luajti për herë të parë si titullar, në ndeshjen e fundit të kampionatit në shtëpi kundër Romës.

Në sezonin vijues ai gjen hapësirë ​​me trajnerin Vincenzo Montella, i cili e përdor atë vazhdimisht pas dëmtimit të Montolivo. Më 2 tetor 2016, shënoi golin e tij të parë në Serie A në fitoren 4-3 kundër Sassuolo.

Locatelli, frecciate al Milan: 'Dalle stelle alle stalle, considerarmi una  star mi ha fatto male. Che batosta l'addio!' | Mercato | Calciomercato.com

Më 22 tetor ai shënoi golin vendimtar në klasiken kundër Juventusit, e fituar 1-0 (duke arritur ta bëjë Milanin të triumfojë ndaj bardhezinjve pas katër vjetësh), kundër të cilit më 23 dhjetor ai gjithashtu fitoi Super Kupën e Italisë , trofeu i parë i karrierës.

Më 25 janar 2017, ende në një sfidë me bardhezinjtë, mori të kuqin e tij të parë si profesionist. Përfundoni sezonin me 25 paraqitje në kampionat.

Në fillim të sezonit vijues, më 3 gusht 2017, ai bëri debutimin e tij në kupat evropiane, duke luajtur titullarin në ndeshjen e dytë të raundit të tretë kualifikues të Europa League të fituar 2-0 kundër rumunëve të CSU Craiova.

Shpesh fillestar në Europa League, luajti 21 paraqitje në kampionat pasi te roli i tij preferohet Lucas Biglia më me përvojë që mbërriti në verë. Sidoqoftë, e mbyll sezonin me 33 paraqitje totale.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu