“Milani nuk është vetëm Ibra!” Maldini pastaj thumbon: “Maradona luante në baltë, sot ankohen”

Përpara ndeshjes së Ligës së Evropës kundër Lille, Paolo Maldini, drejtori teknik kuqezi foli për Sky Sport duke prekur disa tema:

Për Maradonën: “E vështirë për ata që e duan futbollin dhe për ata që luajtën me dhe kundër tij, pamë një pjesë të fëmijërisë të zhdukur.

Ka shumë imazhe që po xhirojnë në këto orë, emblematike është ndeshja miqësore që ai luan në Acerra në një fushë të tmerrshme balte: ky imazh duhet t’u tregohet atyre lojtarëve të sotëm që ankohen për fusha tani.

Diego e dëgjova në një mesazh kohët e fundit, ai dukej se ishte më i mirë. Në fushë ai ishte një kundërshtar i pabesueshëm, është e vështirë ta shohësh atë si një armik.

Mund ta godisje atë gjatë gjithë lojës, por ai kurrë nuk u ankua. Ai solli kaq shumë gëzim në futboll. Ai ishte një personazh i diskutueshëm, por për ata që e duan futbollin ai do të jetë një ikonë gjithnjë”.

Për ndeshjen e mbrëmjes së sotme: “Ne kemi vetëdije, kjo nuk do të thotë se jemi perfekt. Sfidojmë një ekip të fortë, e dimë se si përfundoi në ndeshjen e parë, por duhet të synojmë të arrijmë qëllimin tonë, që është kalimi i raundit.

Ne ​​luftuam shumë për të ardhur këtu, ishte një vrapim i gjatë, nuk mund ta hedhim kualifikimin pasi fituam dy ndeshjet e para”.

Për mungesën e Ibra: “Milani nuk është vetëm Zlatan. Ai na bëri të bëjmë ndryshimin, por kjo skuadër ka shumë gjëra të tjera të mira.

Ne jemi rritur falë tij, por tashmë kemi treguar që jemi konkurrues pa të. Sonte Leao dhe Saelemaekers gjithashtu mungojnë, por ne mund t’i kompensojmë këto mungesa”.

Për rritjen e grupit: “Ne duhet të përmirësohemi. Sonte nuk është vendimtare, por është e rëndësishme të kalojmë. Ekipi është rritur, kemi arritur në këtë pikë me shumë gjëra pozitive. Kemi bërë tashmë shumë, por është e qartë se për të arritur gjëra të rëndësishme kemi akoma shumë për të bërë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu