Milani ndryshon totalisht mesfushën për të ardhmen! Pasi siguroi Adli, tani do “magjistarin” e Monaco-s

Sipas thashethemeve që vijnë nga Spanja, Milani i ka vënë sytë tek Aurélien Tchouaméni, një mesfushor i lindur në vitin 2000 në fuqi te Monaco. I riu tani është një lojtar shumë titullar i ekipit të udhëhequr nga Niko Kovac dhe përcaktohet si një dinamik i vërtetë i gjysmës së fushës.

Talenti i tij i jashtëzakonshëm tani është nën sytë e të gjithëve, përfshirë klubet kryesore evropiane. Tchouaméni fitoi dashurine dhe besimin e Monacos në një kohë shumë të shkurtër dhe në Spanjë ata janë të bindur se destinacioni i tij i ardhshëm do të jetë Italia, dhe për këtë arsye Serie A.

Milan tashmë e kishte parë atë në sezonin 2018/2019, kur lojtari ishte vetëm 18 vjeç dhe vlera i tij ishte rreth 10 milionë euro.

Do të kishte qenë një investim i rëndë, por nuk pati negociata konkrete më pas. Aurélien u transferua nga Bordeaux (klubi që e rriti atë) te Monaco. Tani, duke pasur parasysh shfaqjet e tij të shkëlqyera, ai ndiqet nga disa evropianë të mëdhenj. Në Itali, megjithatë, ka numrin më të madh të kërkesave. Përveç Milanit, Juventus dhe Interi e kanë vënë në shënjestër atë.

Konkurrence e ashpër, pra, për mesfushorin francez i cili tani vlen 30 milionë euro. Le të mësojmë më shumë rreth tij dhe të kuptojmë pse ai mund të jetë një investim i përshtatshëm për ekipin kuqezi.

Aurélien Tchouaméni lindi në Rouen më 27 janar 2000 dhe origjina e tij është midis Francës dhe Kamerunit. Duke u rritur në Akademine e Bordos, ai bëri debutimin e tij në ekipin e parë në sezonin 2018/2019 dhe iu desh pak kohë për të treguar talentin e tij. Në të njëjtën periudhë që Milan e vuri re, Monaco doli përpara për të dhe përfundimisht e fitoi atë për 18 milionë euro.

1.87 cm i gjatë, me këmbën e djathtë, ai është një magjistar gjysmë fushe. Me topin ka një saktësi stratosferike, si dhe një vizion të zhvilluar të lojës. Ai është shumë i mirë në gjenerimin e epërsisë numerike në zonën e vijës së parë, dhe për këtë arsye në ndihmën e ekipit që të bëhet i rrezikshëm pranë portës së kundërshtarit.

Tchouaméni është një mesfushor i pastër, i përshtatshëm për të luajtur në një mesfushë me dy lojtarë, një rol që ai shpesh e luan.

Por kini kujdes, ai gjithashtu di të luajë në qendër në një linjë mesfushore me tre lojtarë. Me pak fjalë, ai e interpreton më së miri atë zonë të fushës dhe di ta bëjë atë të tijën në një kohë të shkurtër. Për Milanin mund të përfaqësojë goditjen perfekte për disa arsye.

Para së gjithash, ai mishëron llojin e profilit në të cilin pronarët e Rossonerëve preferojnë të investojnë: të rinj dhe shumë të talentuar. Atëherë do të ishte perfekte, duke pasur parasysh karakteristikat taktike, për të luajtur në mesfushën e Stefano Piolit.

Sigurisht, 30 milionë euro nuk janë pak, por nëse Milani do të kualifikohej për Ligën e Kampionëve të ardhshme do të kishte fondet e nevojshme për të tentuar goditjen. Kontrata e lojtarit përfundon në 2024.

Milani tashmë ka blerë Yacine Adli për t’i dhënë më shumë cilësi mesfushës në të ardhmen. Fati i Franck Kessie dhe Ismael Bennacer në Milano duket i pasigurt. Te parit do t’i skadojë kontrata dhe rinovimi duket larg, i dyti mund të jetë një sakrificë luksi për të fituar para.

Këtu Milani mund të përqëndrohet në një mesfushë të re dhe krejt franceze. Me Adli dhe Tchouaméni, sigurisht që cilësia nuk do të mungonte. Së bashku me Sandro Tonali dhe Tiemouè Bakayoko, Stefano Pioli mund të llogarisë në një bateri shumë konkurruese të mesfushorëve që të rriten me kalimin e kohës…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu