Milani ndryshon modul? Stefano Pioli thuajse e thotë në konferencen pas derbit!

Pas ndeshjes derbi, Stefano Pioli foli në konferencën për shtyp, i cili iu përgjigj disa pyetjeve nga gazetarët e pranishëm në San Siro.

Në veçanti, trajneri i Milanit foli edhe për mundësinë e ndryshimit të diçkaje në nivelin taktik pas provave të fundit zhgënjyese.

Kuqezinjtë pësuan dy humbje radhazi në kampionat, kundër Spezia dhe Inter, pa shënuar asnjë gol, por pësuan pesë.

A do të provojë Milani një qasje tjetër taktike? Përgjigja e Pioli lë hapësirë ​​për interpretime të ndryshme.

Pyetja e njërit prej reporterëve në sallën e shtypit është e qartë: a mund të rishikojë Milani formatin taktik duke pasur parasysh vështirësitë që kanë ndodhur në periudhën e fundit?

Pioli u përgjigj si më poshtë: “Do të shohim, gjithçka është e mundur. Nga nesër ne do të bëjmë vlerësimet tona duke menduar për më të mirën për ekipin”.

Prandaj tekniku nuk përjashton mundësinë e ndryshimit të diçkaje në përbërje. Në fakt, Milani i tij shpesh vuan në mesfushë dhe e gjen veten të zgjatur, dobët dhe pa mbulim mbrojtës apo mbështetje sulmuese.

Është e vështirë të parashikosh se cili modul do të mbështesë më mirë Milani sot, por Pioli sigurisht nuk do të revolucionarizojë qasjen dhe idetë e tij.

Por nuk është aq e pamundur të mendosh për disa masa paraprake, ndoshta në mes të fushës ose në sulm.

Alternativa numër një mund të jetë kalimi në një 4-3-3, i cili do të sillte më shumë në mesfushë, duke hequr një nga sulmuesit.

Derisa Hakan Calhanoglu të kthehet në formën e duhur post-Covid, është e mundur që Pioli të preferojë një mesfushor si Meitè ose një lojtar si Krunic që të ndihmojë mesfushën.

Ose mund të ketë hapësirë ​​për 4-4-2, gjithashtu për të shmangur lënien e Ibrahimovic shumë të vetëm në sulm.

Në këtë rast, një nga Rebic, Leao ose Mandzukic do të shkonte për të mbështetur suedezin, duke i dhënë më shumë thellësi manovrës, por, gjithashtu, në këtë rast, më pak dinamizëm midis linjave.

Të gjitha hipotezat që Pioli mund të vlerësojë dhe provojë në terrenin e stërvitjes.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu