“Milani me thikën mes dhëmbëve! Ibra si Mike Tyson” Gattuso: Mjaft me fatin, mos bëjmë si profesora”

Rino Gattuso u intervistua nga Sky Sport pas ndeshjes Napoli-Milan. Trajneri axurr pranoi se nuk kishte të bënte fati por gabimet e ekipit të tij.

Për disfatën: “Gabimi i individit mund të ndodhë, ne luajtëm një lojë të mirë. Lënduam veten. Bëmë gjithçka. Unë jam përgjegjës, kur loja e rëndësishme arrin, diçka ndodh gjithmonë. Duhet të ngrihemi lart.

Problemi më takon mua, jam unë që ende nuk mund të bëj që lojrat të interpretohen në një mënyrë të caktuar. Nuk është rastësi që ne krijojmë dhe bëjmë gabime. Së pari duhet të marr përgjegjësinë.

Napoli-Milan, Gattuso: "Ibrahimovic? Un pugno alla Mike Tyson.."

Nuk duhet gjithmonë të mendojmë se humbasim nga fati i keq. Duhet të arrijmë në ndeshje me një sy tjetër, jo vetëm duke menduar të luajmë mirë. Unë drejtoj ekipin, ka diçka që ndonjëherë nuk më pëlqen.

Kam qenë duke përsëritur për muaj me radhë këtë gjë, unë shoh qëndrime që nuk më pëlqejnë. Ato më bëjnë të ndihem keq. Ne duhet ta rregullojmë këtë gjë këtu sa më shpejt të jetë e mundur”.

Bërryli i Ibra-s ndaj Koulibaly: “Në televizion dukej si një grusht nga Mike Tyson, në VAR ata nuk e gjykuan atë si një faull dhe kjo është në rregull. Unë nuk dua të flas për këtë, ne duhet të kemi thikën e Ibrahimovic”.

Napoli-Milan, MOVIOLA LIVE: annullato gol a Ibrahimovic, espulso Bakayoko |  Serie A | Calciomercato.com

Për Milanin: “Ata besojnë fuqimisht te Ibra, shokët e tyre të skuadrës janë me të 100%. Ai është më i fortë tani se dhjetë vjet më parë. Ata vendosin topa sepse e dinë që ai arrin atje. Nuk është skuadra më e fortë, por mentaliteti është të vënë veten në dispozicion, jo vetëm duke ditur të luash futboll. Nuk duhet të bëjmë shumë profesorët”.

Për taktikat në fazën e kontrollit: “Sot ata e përgatitën në mënyrë që të mos lejonin Koulibaly Manolas të luanin. Nuk i përgatisim vetëm ne ndeshje. Ne duhet të ndalemi dhe të mendojmë si një ekip”

Napoli-Milan 0-1 al 45'. Super gol di Ibra | Primapagina | Calciomercato.com

Ekipi: “Fituam kur kishim thikën midis dhëmbëve, kur na mungon kjo, të metat dalin. Duhet të mendojmë si ne, jo si unë! Përgjegjësi i parë jam unë”.

Në analizë: “Më pëlqen t’i bëj skuadrat e mia të luajnë mirë, por nuk mund të pranoj që ata të mos luajnë me thikë midis dhëmbëve kur janë në vështirësi.

Sot bëmë atë që duhej të bënim, luajtëm me cilësi, por sot nuk është e mjaftueshme. Na duhet diçka më shumë dhe sot po mungojmë. Unë e kuptoj se çfarë po mungon në këtë moment. Ne duhet të fillojmë të mendojmë me një kokë, jo me më shumë se një kokë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu