“Milani më ktheu lumturinë! Maldini, telefoni i Deschamps, vëllai im Lucas, por edhe Hakimi dhe Diaz… Ju tregoj gjithçka”

Mbrojtësi i Milanit, Theo Hernandez, iu përgjigj pyetjeve të shumta të gazetës spanjolle AS, e cila botoi intervistën e gjatë këtë mëngjes…

Ka shumë tema të prekura nga lojtari kuqezi, duke përfshirë qëllimet personale, qëllimet e skuadrës dhe sigurisht kthesa në karrierë dhe jetë… Pa harruar kombëtaren e Francës dhe mosthirrjet e Deschamps!

Rrëfimi fillon me afrimin e parë te Milani në verën e vitit 2019: “Maldini më befasoi. Isha në Ibiza, ai më thirri sepse donte të më takonte. Ne biseduam si dy miq, për Milanin, për atë që mund të bëhesha, për përvojat e kaluara. Ai më tregoi besim. Paolo është një legjendë, ai gjithmonë më bën të dëshiroj të përfshihem”.

Milan tashmë është në zemrën e Theo: “Unë jam mirë këtu, ata më pritën menjëherë dhe më bënë të ndihem i rëndësishëm. Nuk dua të largohem, mendoj se do të qëndroj gjatë. U  përshtata mirë në Serie A: është më fizike dhe taktike se La Liga. Milano është e bukur, ushqimi është i mirë, shopingu gjithashtu, më pëlqen të jetoj këtu”.

Numrat e tij në Itali: “Kam shënuar shumë, më pëlqen të sulmoj. Por falë Piolit jam përmirësuar shumë në fazën mbrojtëse. E di që shumë tifozë më blejnë Fantasy Football, ata më qortojnë nëse nuk shënoj. Por unë jam një mbrojtës krahu, nuk mund të shënoj çdo të diel”.

Hernandez nuk mund të mos flasë për Ibrahimovic dhe kontributin e tij në Milano: “Ai na ka dhënë një plus që kur arriti. Është frikësues, një karakter i fortë. Shpesh këtë na e vë në vëmendje, por është e dobishme për moralin e ekipit.

Kam një marrëdhënie shumë të mirë me të, ndonjëherë ai më qorton, por sepse ai dëshiron më të mirën nga unë. Ana e tij si Zot e bën atë unik, të veçantë”.

Për Ibrahimovic në Sanremo: “Më pëlqente, por në të vërtetë ai nuk këndoi shumë mirë … Me të, megjithatë, ka edhe shumë shaka dhe të qeshura në stërvitje”.

Theo ende beson te Scudetto: “Ka ende shumë për të bërë, ne besojmë në të sepse gjithçka mund të ndodhë gjithmonë në kampionat. Inter është larguar, por ne do të përpiqemi deri në fund. Megjithatë, ëndrra është që të luajmë Champions League këtu, gjithashtu sepse Milani nuk ka marrë pjesë për shumë vite”.

Dueli me ish shokun e ekipit Hakimi: “Armiq në fushë, por miq jashtë. Unë e respektoj atë shumë, ai është një nga më të mirët dhe më të shpejtët.

Ne jemi larg Realit? Nuk kishim hapësirë, nuk e di pse. Sigurisht që ishte më mirë që të dy të ndryshonin”.

Kujtimet e tij për Madridin: “Fitimi i Ligës së Kampionëve ishte një emocion i madh. Një që më mësoi kaq shumë është Marcelo, një kampion.

Shumë prej nesh erdhën atëherë në Itali për të kërkuar hapësirë ​​dhe fat dhe po ecin mirë. Ashtu si Brahim Diaz: ne kemi një raport të shkëlqyeshëm, ai është një lojtar i jashtëzakonshëm. Shpresoj të qëndrojë përsëri në Milano”.

Theo dhe ekipi kombëtar francez: vetëm një ëndërr?

“Unë gjithmonë mbaj telefonin tim të ndezur. Unë gjithmonë do të vazhdoj të jap gjithçka për të luajtur për Francën, është një nga ëndrrat e mia të arrij atje dhe të luaj së bashku me vëllain tim Lucas”.

Marrëdhënia me vëllain e tij më të madh: “Ne jemi shumë të afërt. Ne kemi luajtur së bashku në ekipet e të rinjve të Atletico Madrid, por do të doja të kthehesha në të njëjtën skuadër në të ardhmen”.

Më në fund, ambiciet e së ardhmes: “Unë dua të bëhem më i miri në botë në rolin tim. Dhe të fitoj me Milanin, sepse është një ekip që më bëri të lumtur ”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu