Milani, klubi i tretë italian nga vlera e tregut! Marka mbretëron, por ndikon… Champions!

Edicioni i Tuttosport ka hartuar një renditje të klubeve të Serie A, bazuar në vlerën aktuale të tregut të markave të tyre përkatëse.

Një renditje që merr parasysh jo vetëm vlerën aktuale të skuadrave, por edhe të ardhurat ekonomike, rezultatet në fushë dhe numrin e tifozëve në të gjithë vendin.

Milani është në vendin e tretë në këtë renditje speciale, duke u mburrur me një vlerë aktuale prej 503 milion euro.

Shumë varet nga historia e lavdishme e klubit dhe shumë mbështetës të Milanit në Itali dhe në të gjithë botën.

Në vendin e parë padyshim Juventus, për nëntë vjet kampion i Italisë. Vlera e saj në treg është e paarritshme, e barabartë me 992 milion euro. Interi ndjek me 678 milion, falë të ardhurave të fundit nga Champions League.

Numra të drejtë, por që do të ishin shumë të vogla në krahasim me Milanin nëse nuk do të ishin trofetë në mes dhe sidomos kualifikimi në Champions.

Nuk është rastësi që në planin e Ivan Gazidis dhe pronës Elliott ka kryesisht rritje strukturore dhe financiare të markës, me sponsorizime dhe partneritete të reja.

Por kthimi në Ligën e Kampionëve do të jetë gjithashtu thelbësor, një garë që mungon për më shumë se gjashtë vjet.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu