Milani i kampionëve të mëdhenj po lind një brez trajnerësh

Milan, ITALY: AC Milan's midfieder Andrea Pirlo (C) is congratulated by his teammates (from L) Clarence Seedorf and Andriy Shevchenko after scoring a goal against FC Schalke 04 during their first leg group E Champions Leagur football match at San Siro stadium in Milan, 06 December 2005. On left AC Milan's coach Carlo Ancelotti congratulates his midfielder Andrea Pirlo. AFP PHOTO / PACO SERINELLI (Photo credit should read PACO SERINELLI/AFP via Getty Images)

Milani i kampionëve të mëdhenj, ka filluar të ëndërrojë shkëlqimin edhe në pankinë.

Skuadra e Carlo Ancelott.-ti që ngriti trofe pas trofeve, po lind një brez trajnerësh.

Andrea Pirlo, trajneri i ri i Juventusit, është më i fundit në listë.

Rino Gattuso e filloi në Sion më pas u transferua te Palermo, Ofi Creta, Pisa, Milani dhe Napoli.

Alessandro Nesta ulet në stolin e Frosinone, duke luftuar për të shkuar deri në Serinë A. përmes play-off.

Në të kaluarën ishte trajneri I Montreal Impact, Miami FC dhe Perugias.

Hernan Crespo e testoi veten te Modena, Banfield dhe aktualisht drejton Defensa y Justicia.

Seedorf e nisi në stolin e Milanit, dhe më pas drejtoi Shenzen, Deportivo La Coruna dhe ekipin kombëtar të Kamerunit.

Për të mos u harruar Alberto Gilardino dhe Jon Dahl Tomasson.

I pari ishte trajner i Rezzato dhe Pro Vercelli, ndërsa i dyti ishte trajner i Excelsior, Roda dhe aktualisht drejton Malmo.

Ish-mbrojtësi Jaap Stam u bë teknik.

Fillimisht ai drejtoi Reading, Zëolle dhe Feyenoord, përpara se të transferohej te Cincinnati, një klub që ai trajnon tani.

Në mesin e studentëve të Ancelotti-t është edhe Christian Brocchi, i cili ka stërvitur Milanin, ndërsa sot ai drejton Monza-n.

Filippo Inzaghi e filloi në stolin e Milanit dhe më pas u transferua në Venecia, Bologna.

Sot ai është trajner te Benevento, i sapo ardhur në Serinë A.

Andriy Shevchenko është trajneri aktual i Ukrainës./milanclubalbania.al/

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu