“Milani i dobët? Pa mungesa, sot vetëm Ronaldo dhe Chiesa do të luanin titullar te kuqezinjtë!”

Luca Serafini, gazetari dhe tifozi i Milanit, në editorialin e tij ka provokuar jo pak pas ndeshjes me Juventusin, humbja e parë pas 27 radhazi në kampionat për kuqezinjtë.

“Vetëm një vit më parë, vetëm 12 muaj më parë, mes kuqezinjve vetëm Donnarumma mund të kishte luajtur për Juventusin pa qenë edhe i domosdoshëm (sepse Szczesny është i mirë dhe i besueshëm, deri në pikën që ishte më i miri në fushë të mërkurën ndaj Milanit).

Sot do të merrja vetëm Ronaldo dhe Chiesa, për t’i vendosur përkrah Ibrahimovic.

Sigurisht, nuk do të merrja asnjë nga mesfushorët e tyre. Asnjë nga mbrojtësit e tyre të krahut. Ndoshta Chiellini, por ai nuk duket më fizikisht mirë.

E vetmja gjë që do të doja nga Juventusi është stoli, edhe kur Pioli më në fund të kishte ekipin e plotë.

Fakti i thjeshtë i të qenit në gjendje të fillosh një diskutim si ky tashmë më duket se është një mision gati i pamundur, duke qenë se (imagjinoj) shumë nuk do të hiqnin dorë nga Rebic për Chiesa apo edhe për vetë CR7.

Të mërkurën në mbrëmje fjalia ishte një dhe shumë e qartë: me titullarët në dispozicion (ngadalësia në rikuperime është pothuajse më shqetësuese sesa vetë dëmtimet), Milani është skuadra më e mirë midis atyre kryesore dhe mund të luajë për Scudetto deri në maj.

Hendeku me një Juventus që numëronte 3 mungesa, por me rezerva të frikshme, nuk ishte aq i qartë dhe ecuria inkurajuese ndihmon të kesh besim deri në fund.

Raundi tjetër përfaqëson një pikë kthese kryesore: të grumbullosh 3 pikë dhe të shijosh paqësisht përplasjet e tjera direkte.

Fatkeqësisht do të duhet të bëjmë pa Calhanoglu: dëmtimi dhe rinovimi në distancë të largët”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu