“Milani është i varur nga Ibra. U befasova nga Maldini! Por, ekipi nuk duken ende gati. Tonali…”

Redaksia e “IlMilanista.it” intervistoi një nga emrat e mëdhenj të gazetarisë italiane: Mario Sconcerti.

Shumë tema, të adresuara nga Covid në treg përmes shitjes së zhurmshme të Federico Chiesa dhe ekipit Kombëtar. Por, padyshim edhe Milani i Piolit dhe Ibrahimovic.

“Shoh një ekip shumë të organizuar me cilësi mesatare-të lartë. Ekipi gjithashtu është rritur në personalitet. Më bëri përshtypje aftësia e demonstruar nga Maldini në tregun e transferimeve duke marrë të gjithë lojtarët e mirë, ndoshta jo shumë të mirë, por të mirë. Si Theo Hernandez.

Duhet thënë se disa lojtarë, për shembull, si Calhanoglu, Kessié vijnë nga sezoni i stuhishëm i drejtuar nga Fassone. Por tani Milani më duket se varet shumë nga Ibrahimovic”.

“Kur varet shumë nga një lojtar, padyshim që ka përparësi, veçanërisht nëse lojtari është dikush si Ibrahimovic, por humbet shumë kur nuk e ke”.

Në njërin nga artikujt tuaj, shkruat se për Milanin Kante do të ishte më i mirë se Tonali

“Unë gjithmonë mendoj për të tashmen, nuk e di të ardhmen dhe jam relativisht i interesuar për të. Një ekip duhet të gjykohet për atë që i duhet tani. Te Milani një lojtar si Kanté do të kishte qenë vendimtar, sepse përveçse do të sillte cilësi teknike, ai do të kishte sjellë përvojë dhe vendosmëri: me siguri do të kishte qenë më i dobishëm se Tonali në një ose dy vjet”.

Sigurisht që të kesh Tonali do të thotë të kesh zgjidhur një problem për 10 vjet. Kështu e nënkuptova unë, nuk ishte absolutisht një minimizim i ish-lojtarit të Brescia-s. Them që Milani tashmë kishte një lojtar të ri në atë rol: Bennacer. Edhe Tonali duhet të pritet dhe shihet. Edhe pse duket si një lojtar i lindur gati“.

Surpriza e Serie A?

“Nuk shoh shumë që janë forcuar: shoh vetëm Interin. Milani shtoi vetëm lojtarë, por ata janë një ekip që vjen nga 20 pikë më poshtë. Ato duhet, para së gjithash, të shohin nëse lojtarët që mbërritën e kompensojnë këtë lloj deficiti.

Interi ka shumë lojtarë, megjithëse nuk e di nëse do të jetë kaq mirë të jesh shumë: megjithatë, aftësia e zikaltërve për të ndryshuar midis rezervave është e frikshme.

Juventusi ka ndryshuar shumë dhe mbetet të shihet nëse janë forcuar. Janë gjithmonë një ekip shumë i veçantë: jashtëzakonisht të lidhur me një lojtar (Cristiano Ronaldo). Pak si Ibrahimovic me Milanin.

Atalanta ka mbetur e njëjtë, Roma ka ndryshuar shumë pak, Lazio nuk ka ndryshuar asgjë. Napoli është forcuar: mendoj se mund të jetë surpriza”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu