“Milani e mori në qafë, vuajti jashtë mase kur i doli emri aty…” Trajneri i Serie A rrëfen

Nuk është mister që Milani i ka vënë sytë te një tjetër futbollist mbrojtës që ka bërë mjaft mirë në gjysmën e parë të këtij sezonit.

Po flasim për  Matteo Lovato te Verona.  Kishte tashmë sondazhe në tregun e transferimeve të janarit 2021 dhe emri i të riut mund të rikthehet në modë në dritaren e verës.

Juventus dhe Roma janë gjithashtu pistat e lojtarit. Klubi venecian shpreson që do të hapet një ankand.

Vlerësimi i kartonits është rreth 15 milion euro. Performanca këtë sezon ka qenë paksa e përzier.

Sidoqoftë, ai ka zhvilluar 22 paraqitje në Serie A 2020/2021, duke filluar 14 herë si titullar në skuadrën verdheblu.

Ivan Juric duke folur për Lovato nënvizoi se sirenat e Milanit dhe klubeve të tjera kanë ndikuar psikologjikisht te performanca e djaloshit:

“Një djalë i cili vjen nga Serie C dhe pas tre ndeshjeve afrohet te Milani do të vuajë medoemos… Ai nuk pranoi të bënte gabime. Tani ai po piqet, e shoh më të pjekur dhe të qetë në stërvitje. Ai duhet të vazhdojë në këtë rrugë”.

Është normale që thashethemet për tregun e transferimeve mund të ndikojnë pak tek një lojtar i ri, por është e rëndësishme t’i marrë ato si stimuj dhe jo si një arsye për t’u çlodhur.

Juric shpjegon se Lovato ka arritur të piqet dhe të përmirësohet.

Në dy ndeshjet e fundit ai u kthye titullar, pas dy stolave ​​radhazi.

Me siguri finalet e sezonit do të jenë themelore për të ardhmen e mbrojtësit 21-vjeçar të lindur në Monselice.

Nëse performanca e tij rritet, disa skuadra kryesore të Serie A mund të paraqiten me oferta. Milan, Juventus dhe Roma e kanë ndjekur nga afër muajt e fundit.

Hellas Verona mund të bëjë një fitim të mirë kapitali me këtë shitje.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu