Milani do të rifillojë nga 4-2-3-1 por Pioli studion disa variante: plani “B” dhe “C”

Pas vendit të dytë në kampionatin e fundit, ky do të duhet të jetë sezoni i konfirmimit për Milanin: prandaj qëllimi do të jetë të arrihet edhe një herë në mesin e katër më të mirëve në Serie A, si dhe padyshim që të bëhet sa më mirë në Champions Liga.

Ekipi kuqezi po stërvitet fort në Milanello nën urdhrat e Stefano Pioli i cili do të rifillojë qartë nga 4-2-3-1, një modul që i ka dhënë Djallit siguri të madhe, por gjithashtu trajneri po punon për të futur disa taktika të reja.

Tuttosport raporton këtë mëngjes lajmin e ndonjë “plani B”, duke shpjeguar se trajneri i Rossonerëve dëshiron një ekip dinamik të aftë për t’u përshtatur në të gjitha rastet dhe kundërshtarët.

Dhe midis risive të mundshme ekziston edhe mbrojtja me tre: në dy miqësoret e para kundër Pro Sesto dhe Modena, në fakt, linja mbrojtëse e Milanit në fazën e ndërtimit ishte tre, me Theo Hernandez që u ngrit në përputhje me mesfushorët, duke formuar kështu një 3-4-2-1.

Sulmuesi i dyfishtë- Një tjetër variant i mundshëm taktik në krahasim me sezonin e kaluar mund të jetë prania në fushën e sulmuesit të dyfishtë: 3-4-1-2 ose 4-4-2 ndryshon pak, e rëndësishme është që Pioli po e konsideron seriozisht mundësinë për të nxjerrë dy qendërsulmues si Ibrahimovic dhe Giroud së bashku.

Padyshim që zgjedhja e trajnerit të Milan do të varet nga ndeshja dhe kundërshtari, por për të vazhduar rrugën e tij të rritjes është e drejtë që Milani të mësojë të luajë në disa mënyra.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu