Milani dhe Donnarumma bashkë edhe në të ardhmen: afron akordi me klauzolën e famshme!

Tani dihet: Prioriteti i Milanit për momentin ka të bëjë me rinovimet më të ndërlikuara dhe të afërta të kontratës.

Mbi të gjitha ai i Gianluigi Donnarumma, portieri kuqezi dhe simboli i rilindjes. Gigio thirret të zgjedhë nëse do të zgjasë kontratën me Milanin apo të vlerësojë alternativat e ardhshme të karrierës.

Raportimet e fundit nga Calciomercato.com, duken më optimiste. Donnarumma dhe Milan janë më afër gjetjes së marrëveshjes përfundimtare.

Sidoqoftë, disa detaje mungojnë për shtrëngimin e duarve.

Informacioni i fundit flet për një parim të marrëveshjes midis Milanit dhe Mino Raiola, agjenti i mirënjohur dhe “i pakëndshëm” i portierit italian.

Rinovimi i Donnarumma pritet të arrijë në bazë të 7 milion euro pagë vjetore neto, për një kontratë që pritet të skadojë në qershor 2025.

Prandaj Raiola është i gatshëm të ulë pretendimet, duke qenë se fillimisht kishte edhe një kërkesë prej 10 milionësh në sezon.

Por për sa kohë që nënshkruhet klauzola e prishjes, si kusht.

Kjo klauzolë do të futej në lojë në rast të dështimit të Milanit për të hyrë në Ligën e Kampionëve.

Klubi sigurisht nuk është i lumtur të vendosë klauzolën e përfundimit të marrëveshjes së re me Donnarumma, por ka një qëllim për ta përmbushur atë.

Duke pasur parasysh performancën e fundit të Ibrahimovic dhe shokëve të tij, të fortë në renditjen e Serie A, drejtuesit duken më të hapur për të përfshirë klauzolën e lartpërmendur.

Një vërtetim besimi për objektivin minimal të ekipit të Pioli, i cili është vendi i katërt përfundimtar.

Donnarumma i afrohet kështu rinovimit. Takimet e radhës midis Maldinit dhe Raiola do të jenë vendimtare, gjithashtu për të respektuar zgjedhjen e portierit, gjithmonë i bindur që të martohet përsëri me projektin e Milanit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu