“Milani dëshiron të mahnisë. Tani e dinë se mund të fitojnë kundër kujtdo. Kanë krijuar bindje”

Legjenda e Milanit dhe aktualisht zëvendës presidenti i nderit te kuqezinjtë, Franco Baresi dha një intervistë të gjatë për Milan TV.

Për emërimin zëvendës president: “Së pari dua të falënderoj klubin për këtë pozicion të ri. Me banderolën e tyre, tifozët më befasuan. Pavarësisht kalimit të kohës, gjithmonë ka një lidhje të madhe me ta.

Unë gjithmonë ngazëllehem për disa veprime në nderim. Edhe flamuri me numrin tim gjashtë të shfaqur në stadium është një tjetër demonstrim i dashurisë për mua”.

Për rolin e ri: “Unë kam qenë me fat të jetoj së bashku në shoqëri për shumë vite dhe të njoh dinamikat e ndryshme që ekzistojnë në një klub futbolli. Do të jap kontributin tim për t’u përpjekur për të arritur qëllimet tona.

Për Fondazione Milan: “Të jesh pjesë e bordit të drejtorëve është një gjë e rëndësishme për mua, ne duam të kryejmë shumë projekte të reja për të ndihmuar ata që nuk kanë më fat”.

Mbi stadiumin e ri: “Ishte një mundësi e rëndësishme për Milanon dhe për të dy klubet. Stadiumi në pronësi do të sjellë të ardhura të rëndësishme, kështu që do të ishte e rëndësishme të ndërtohej një objekt i ri”

Në lidhje me thashethemet e kandidimit të tij për kryebashkiak i Milanos: “Më dukej sikur buzëqesha kur i dëgjova, kushdo që më njeh e di se nuk është diçka që bën për mua. Nuk e di pse më doli emri. Milani është qyteti im dhe prandaj shpresoj të rritet gjithnjë e më shumë”.

Në lidhje me koronavirusin: “Ky është një moment delikat për të gjithë. Klubet shqetësohen kur lojtarët e tyre shkojnë në ekipin kombëtar, por është diçka me të cilën duhet të jetojmë. Duhet të them se bota e futbollit është shumë e kujdesshme për sa i përket parandalimit, kjo gjë na jep qetësi”.

Për tifozët: “Ne kemi shumë tifozë në të gjithë botën, kështu që rrjetet sociale janë thelbësore për të pasur një marrëdhënie me ata që janë më larg. Tifozët janë shumë të rëndësishëm për ekipin sepse ata gjithmonë përcjellin entuziazëm dhe pasion të madh”.

Për ekipin: “Skuadra e ka kuptuar që mund të jetë protagoniste, tani ata janë të bindur se mund të luajnë kundër çdokujt. Pas bllokimit ekipi është rritur shumë dhe ka gjetur një vazhdimësi rezultatesh. Ekziston një dëshirë e madhe për të mahnitur nga ana e lojtarëve, ata po marrin kënaqësi të madhe”.

Për Donnarumma: “Pavarësisht moshës së tij të re, ai tashmë ka përvojë dhe personalitet të shkëlqyeshëm. Ai është një nga portierët më të mirë në botë. Për ne ai është një krenari e madhe sepse ai u rrit në Milano. Ai ka të gjitha cilësitë për t’u bërë një pikë e rëndësishme referimi për ne”.

Për Tonali: “Ai është shumë i ri, arriti në një klub të shkëlqyeshëm dhe menjëherë kërkon shumë. Ai tashmë ka treguar cilësitë e tij në kampionatet e mëparshme, është një perspektivë e re, i duhet durim. Pak nga pak ai do të njohë më mirë mentalitetin e Milanit dhe edhe ai do të bëhet protagonist”.

Për Calabria: “Gjithmonë ka pasur disa ngritje dhe ulje. Ai është një produkt i Akademisë, tani ka gjetur ekuilibrin e duhur. Po siguron shfaqje të shkëlqyera, po ia kthen besimin që klubi i ka treguar”.

Mbi Pioli: “Unë gjithmonë e shoh atë të qetë dhe të vëmendshëm. Rruga e tij si trajner po rritet. Ai po provon të jetë një trajner inteligjent dhe i mirë në aspektin njerëzor.

Stefano ishte i mirë në gjetjen e formës së duhur dhe stimulimin e të gjithë lojtarëve që tani ata janë në gjendje të shprehen më mirë. Kështu që duhet t’i jepet meritë edhe Pioli”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu