Milani beson te Castillejo! Maldini e veshi kuqezi. Ka ardhur koha për hapin e madh cilësor?

Sezoni 2020/2021 do të jetë i rëndësishëm për Milanin, i thirrur për të bërë hapin e duhur cilësor dhe për t’u kualifikuar në Champions League pas plot 8 vitesh mungesë!

Qëllimi është është thelbësor për të dy arsye: sportive dhe ekonomike.

Skuadra e Stefano Pioli pati një paraqitje të jashtëzakonshme në periudhën pas bllokimit, duke mbetur e pamposhtur dhe duke bërë paraqitje mbresëlënëse.

Pothuajse të gjithë lojtarët kanë bërë më të mirën e tyre dhe ka kureshtje për të parë nëse ata do të jenë në gjendje të përsëriten në sezonin e ri.

Pritshmëria është mjaft e madhe, siç është normale kur luan në Milano.

Midis lojtarëve që kanë performuar mirë sigurisht që është Samuel Castillejo, i cili pas lamtumirës së Suso u bë titullar në krahun e djathtë.

Ish-sulmuesi i Villarreal siguroi shumë paraqitje të mira, duke provuar se ishte i rrezikshëm në fazën e sulmit dhe gjithashtu i mirë për të ndihmuar në mbrojtje.

3 gola dhe 5 asist në 25 ndeshje të luajtura në përgjithësi në sezonin 2019/2020.

Numrat për t’u përmirësuar, veçanërisht në lidhje me kontributin në drejtim e sulmit. Spanjolli mund dhe duhet të shënojë më shumë.

Ky është hapi që i mungon për t’u bërë një sulmues më profilik. Duhet të punojë në këtë aspekt dhe është i vetëdijshëm për të.

Pasi kapërceu disa probleme fizike, luajti ndeshjen e tij të parë miqësore si titullar kundër Vicenza dhe menjëherë shënoi dy gola.

Një shenjë e parë e dëshirës së tij për të pasur një ndikim më të madh në manovrën sulmuese të Milanit.

Padyshim që duhet të presim për ndeshje më të forta dhe zyrtare për të shprehur gjykimet, por është gjithashtu e rëndësishme që në këto ndeshje përgatitore të bëhet gjithnjë e më i sigurt me golin.

Castillejo nuk shpërqendrohet nga thashethemet se klubi do të dëshironte të merrte një tjetër sulmues të djathtë. Ai synon të bindë Milanin se mund të jetë i rregullt në ekip dhe se duhet t’i besohet.

Pioli dhe sidomos Paolo Maldini e vlerësojnë shumë, tani do të varet nga ish-lojtari i Villarreal për të provuar vlerën e tij duke bërë hapin përfundimtar në cilësi.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu