Milan-Ziyech, ka vetëm një mënyrë që të kryer transferimi

Kontaktet mes Milanit dhe Chelsea nuk ndalen, me në pjatë zyrtarizimin e Fikayo Tomorit që pritet ende të vijë, por edhe negociatat për Olivier Giroud.

Ditët e fundit zëri i interesit të Milanit për një tjetër lojtar të Blues ka kumbuar fuqishëm: Hakim Ziyech.

Marokeni është ëndrra klasike e ndaluar për kuqezinjtë dhe është një operacion që mund të zhvillohet vetëm në kushte të caktuara.

Anësori do të ishte përforcimi ideal për t’u përballur me Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm dhe do të lejonte ekipin të bënte një hap të përgjithshëm në cilësi.

La Gazzetta dello Sport bën një përmbledhje të situatës dhe shpjegon se lojtari merr një pagë prej 7 milion euro në vit dhe negociatat mund të fillojnë vetëm nëse Chelsea takon kuqezinjtë.

Klubi anglez në fakt duhet të pajtohet me formulën e huazimit dhe ndoshta të marrë në ngarkesë një një pjesë të pagës së ish-lojtarit të Ajax, le të themi 40%.

Ziyech lindi në 1993 dhe është një mesfushor sulmues. Ai lulëzoi në Holandë në radhët e Heerenveen dhe në 2014 u transferua te Tëente për 3.5 milion euro. Pas dy vitesh në një nivel të lartë me 30 gola në 68 paraqitje në Eredivisie, Ajax vendosi të vërë bast për të dhe ta blejë për 11 milion.

Me sigjetarët Ziyech vendoset në nivelet më të larta duke fituar një kampionat, një kupë dhe një super kupë Hollandeze, por mbi të gjitha duke prekur finalen e Ligës së Kampionëve në vitin 2019.

Vitin e kaluar ai arriti te Chelsea për 40 milion euro por sezonin e tij të parë por sezoni i tij i parë në Premier nuk është për t’u kujtuar.

Milani mund të jetë rasti për rilindje. Një profil si i tij sigurisht do t’u jepte Rossonerëve diçka më shumë në fazën sulmuese dhe për nga cilësia.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu