Milan-Verona, formacioni i mundshëm i Stefano Piolit!

Dje një lajm i shkëlqyer mbërriti nga infermieria e Milanit. Asgjë serioze për Davide Calabria, mbrojtësi i kuqezinjve i cili kishte dëmtuar muskujt në grumbullimin e kombëtares italiane dhe kishte ngjallur menjëherë shqetësim.

Siç pritej në orët e mëparshme, dhimbja e aduktorit u zbulua se nuk ishte asgjë serioze. Dje Calabria iu nënshtrua kontrolleve të zakonshme në Milanello, të cilat treguan vetëm një lodhje të lehtë të muskujve. Asnjë dëmtim dhe për këtë arsye asnjë ndalesë afatgjatë.

Në të vërtetë, sipas asaj që shkruan Tuttosport sot, Calabria do të ishte kandidat për fanellën e titullarit për Milan-Verona të shtunën e ardhshme, ndeshja e parë pas pushimit për ekipet kombëtare. Mbrojtësi fillimisht dukej ne rrezik per fundjavën e ardhshme, por optimizmi filtron shume dhe nese te marten ai nis stervitjen me grupin sigurisht qe me pas nuk do te kete me dyshime.

Tani topi shkon te Stefano Pioli. Stafi mjekësor i Milanit tashmë ka dhënë dritën jeshile për ta konsideruar Calabria në dispozicion kundër Hellas Verona. Trajneri kuqezi do të duhet të vlerësojë nëse do ta rrezikojë atë menjëherë ose do ta lërë atë në stol më së shumti.

Ekzistojnë dy mundësi: ta nise menjëherë zëvendës-kapiteni, i cili po përjeton një moment vërtet pozitiv (shikoni golin kundër Atalanta). Ose do kursehet dhe propozohet mbrojtësi francez Pierre Kalulu nga minuta e parë, gjithashtu pozitiv në këtë fillim të sezonit.

Dyshimet që Pioli do të zgjidhë vetëm në ditët në vijim. Nga ana tjetër, ata që me siguri do të humbasin Milan-Verona, nëse nuk ka kthesa dhe kthesa, janë lojtarët e tjerë të dëmtuar. Ibrahimovic, Krunic dhe Bakayoko të ndryshëm duket se janë të destinuar të kthehen në fushë me një qetësi më të madhe.

Ndërsa Florenzi, duke iu nënshtruar një operacioni në menisk, do të jetë në dispozicion vetëm nga Nëntori.

Maignan; Calabria, Tomori, Romagnoli, Theo; Kessie, Tonali, Diaz, Leao, Rebic, Saelemaekers

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu