Milan, titullarët kanë humbur 64 ndeshje në 25 javë: detajet!

Nuk është një justifikim. Problemi i dëmtimeve në Milanello po bëhet një buletin i vërtetë i luftës, veçanërisht pasi klubi po përjeton një nga momentet më intensive dhe vendimtare të sezonit.

Edhe trajneri Stefano Pioli, i cili dje kundër Udineses nuk mund të llogariste Ibrahimovic, Mandzukic, Calhanoglu dhe Bennacer, por humbi Tonalin në fund të pjesës së parë, filloi të perceptojë vështirësitë e para:

“Jam i shqetësuar për dëmtimet, sepse jemi në një moment vendimtar për kampionatin dhe për Europa League. Kemi nevojë për energji dhe cilësi të ndryshme. Sot nuk mund të bënim këto zgjedhje”.

Ky është një sezon shumë i pafat për Milanin, nga ky këndvështrim i cili, përveç numrit të madh të shtyllave të goditura këtë sezon në kampionat – 16 – duhet të shikojë edhe sasinë e lëndimeve.

Duke marrë parasysh 11 titullarët (Donnarumma, Calabria, Kjaer, Romagnoli, Theo, Bennacer, Kessiè, Saelemaekers, Calhanoglu, Rebic, Ibrahimovic) dhe cilat duhet të ishin rezervat e para (Tonali, Diaz, Leao dhe Mandzukic), në përgjithësi kanë munguar në 64 ndeshje të Serisë A, duke marrë parasysh vetëm dhe ekskluzivisht lëndime të ndryshme, pozitivitetin e Covid-19, pozitiv të rremë dhe mungesa të tjera të ndryshme (duke përjashtuar skualifikimet).

Më poshtë është lista e të padisponueshmeve gjatë sezonit:

Donnarumma: 1 lojë (False pozitive në Covid-19)

Romagnoli: 4 (3 për dëmtim të muskujve + 1 për një problem muskulor)

Kjaer: 7 (5 për një tendosje të fibrave muskulore + 2 për një problem muskulor)

Bennacer: 14 (2 për lodhje të muskujve + 8 për një problem muskulor + 3 për një dëmtim të muskujve + 1 për ethe)

Tonali: 1 (Inflamacioni i bursës sinoviale)

Calhanoglu: 4 (2 për pozitivitet ndaj Covid-19 + 1 për tendosje muskulore + 1 për zgjedhje teknike)

Diaz: 4 (Problemi i përkuljes së kofshës së majtë)

Rebic: 8 (3 për zhvendosjen e bërrylit të majtë + 1 për një problem në këmbë + 3 për Covid + 1 për një problem të tendinës)

Saelemaekers: 3 (1 për një virus të zorrëve + 3 për një problem muskulor)

Leao: 4 (1 për Covid-19 + 3 për një problem të kërcellit)

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu