Milan, të gjitha dëmtimet e sezonit: lista muaj për muaj!

Nuk ka paqe për Stefano Pioli. Infermieria kuqezi nuk është zbrazur kurrë këtë sezon dhe të paktën mesatarisht 2-3 lojtarë kanë qenë jashtë ndërsa në total janë më shumë se 6-7 që kanë munguar dhe që nuk kanë qenë në gjendje të japin kontributin e tyre.

Një emergjencë e vazhdueshme që e ka detyruar dhe do ta detyrojë trajnerin e Milanit të heqë dorë nga disa nga më të mirët në momentin vendimtar të sezonit.

Europa u sakrifikua dhe eliminimi – edhe pse me një paraqijte të mirë në 180 minuta – erdhie dhe sepse në momentet vendimtare mungesa e shumë sulmuesve (Leao, Rebic, Mandzukic) bënë që të mos kishte forca të freskëta përpara.

Covid, dëmtime, por edhe mungesa për probleme të tjera të ndryshme, Milani këtë sezon ka qenë i përgjysmuar çdo ndeshje.

Më poshtë është lista me të gjithë lojtarët e dëmtuar që nga shtatori, të ndara sipas muajit dhe me datën relative të kthimit në fushë.

Shtator 2020

Alessio Romagnoli: dëmtim i muskujve që nga gushti. Ai u kthye në Inter-Milan në 17 tetor

Zlatan Ibrahimovic: pozitiv për Covid. Kthehet në Inter-Milan në 17 tetor

Ante Rebic: dëmtimi i bërrylit në Crotone-Milan. Kthehet në Udinese-Milan në 1 nëntor

during the Coppa Italia match between AC Milan and SSC Napoli at Stadio Giuseppe Meazza on January 29, 2019 in Milan, Italy.

Tetor 2020

Matteo Gabbia: pozitiv për Covid me ekipin Under 21. Kthehet në Milan-Verona më 7 nëntor

Gianluigi Donnarumma: pozitiv me Covid para Milan-Roma. Kthehet në Udinese-Milan në 1 nëntor

Jens Petter Hauge: pozitiv me Covid para Milan-Roma. Kthehet në Udinese-Milan në 1 nëntor

Samu Castillejo: lodhja e muskujve në Milan-Roma. Kthehet në Napoli-Milan më 22 nëntor

AC Milan?s midfielder Ismael Bennacer reacts after failing to score during the Italian serie A soccer match between Ac Milan vs Us Sassuolo Calcio at Giuseppe Meazza stadium in Milan, 15 December 2019. ANSA / MATTEO BAZZI

Nëntor 2020

Zlatan Ibrahimovic: dëmtim i muskujve në Napoli-Milan. Kthehet në Milan-Torino në 9 janar

Ismael Bennacer: lodhje muskulore pas Napoli-Milan. Kthehet në Milan-Parma në 13 dhjetor

Rafael Leao: dëmtim i muskujve me ekipin kombëtar portugez U21. Kthehet në Milan-Parma në 13 dhjetor

Samu Castillejo: pezmatimi i gjurit pas Napoli-Milan. Kthehet në Sampdoria-Milan në 6 dhjetor

Dhjetor 2020

Zlatan Ibrahimovic: Infiamacion në pulpë. Kthehet në Milan-Torino në 9 janar

Simon Kjaer: dëmtim i muskujve në Milan-Celtic. Kthehet në Benevento-Milan në 3 janar

Ismael Bennacer: dëmtim i muskujve në Milan-Parma. Kthehet në Bologna-Milan më 30 janar

Matteo Gabbia: dëmtimi i gjurit në Milan-Parma. Kthehet në Milan-Crotone në 7 shkurt

Ante Rebic: dëmtimi i këmbës. Mungon në Sassuolo-Milan, kthehet në Milan-Lazio në 23 dhjetor

Alexis Saelemaekers: dëmtim i muskujve në Lazio-Milan. Kthehet në Cagliari-Milan në 18 janar

Janar 2021

Ante Rebic: pozitiv për Covid para Milan-Juve. Kthehet në Milan-Atalanta në 23 janar

Rade Krunic: pozitiv për Covid para Milan-Juve. Kthehet në Milan-Atalanta në 23 Janar

Theo Hernandez: pozitiv i pretenduar ndaj Covid. Kalon Cagliari-Milan, kthehet me Atalanta.

Hakan Calhanoglu: pozitiv për Covid. Kthehet në Milan-Crotone në 7 shkurt

Ismael Bennacer: bronkit pas Bologna-Milan. Kthehet në Spezia-Milan në 13 shkurt

Mario Mandzukic: kontuzion në Milan-Atalanta. Kalon derbin e Kupës së Italisë. Kthehet në Bologna-Milan

Simon Kjaer: dëmtim i muskujve në derbi të Kupës së Italisë. Kthehet në Spezia-Milan në 13 shkurt

Brahim Diaz: Problemi i muskujve në Milan-Atalanta. Ai kthehet në Milan-Inter në kampionat

Shkurt 2021

Ante Rebic: dëmtimi para Spezia-Milan. Kthehet në Milan-Inter

Sandro Tonali: bursit pas Bologna-Milan. Kalon Crotone, kthehet me Spezia

Mario Mandzukic: Problem muskulor në Crvena-Milan. Kthimi për tu përcaktuar ende

Ismael Bennacer: Problem muskulor në Crvena-Milan. Grumbullohet për Milan-Manchester në 18 mars

Hakan Calhanoglu: edemë muskulore në Roma-Milan. Ai u kthye në Milan-Napoli në 14 mars

Zlatan Ibrahimovic: dëmtim i muskujve në Roma-Milan. Kthehet në Milan-Manchester 18 mars

Milano 14/03/2021 – campionato di calcio serie A / Milan-Napoli / foto Image Sport nella foto: Rafael Leao

Mars 2021

Theo Hernandez: problem gastrointestinal para Manchester-Milan. Kthehet në Milan-Napoli

Davide Calabria: dëmtimi i meniskut me operacion. Kthimi për tu përcaktuar

Rafael Leao: dëmtim i muskujve në Napoli-Milan. Kthimi për tu përcaktuar

Ante Rebic: kontuzion i ijes. Kthimi për tu përcaktuar

Alessio Romagnoli: dëmtim i muskujve në stërvitje. Kthimi për tu përcaktuar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu