Milan te Arnault, prokuroria heton për përpjekje për mashtrim: detajet!

Ka pasur disa bisedime në lidhje me faktin se fondi Elliott një ditë do të shesë Milanin dhe Bernard Arnault është treguar shpesh në mesin e blerësve të mundshëm. Sidoqoftë, pronari i grupit luksoz LVMH ka njoftuar gjithmonë mohime.

Megjithëse personi në fjalë dhe gjithashtu djali i tij Antoine mohuan interesin për të blerë klubin, thashethemet vazhduan të qarkullonin në lidhje me marrëveshjen e mundshme.

Në çdo rast, tani për tani kuqezinjtë do të mbetet në pronësi të fondit Elliott. Një shitje përfundimtare mund të bëhet e vlefshme kur bilancet të përmirësohen ndjeshëm, kur të ketë pjesëmarrje të vazhdueshme në Champions League dhe projekti i stadiumit do të nisë.

Sot La Repubblica zbulon se mund të ketë një përpjekje për mashtrim pas thashethemeve në lidhje me Milanin dhe shitjen e mundshme te Arnault. Hetuesit e Prokurorisë Publike të Milanos po vlerësojnë hipotezën e një krimi kundër D.V., një 62-vjeçar nga Brescia, një ish-zyrtar i bankës.

Ai do ta kishte deklaruar veten njeriun e besuar të miliarderit francez në Itali dhe bashkëbiseduesin e tij të privilegjuar në negociatat për blerjen e klubit kuqezi.

Ai siguroi që askush më mirë se ai nuk mund të merrej me marrëveshjen me fondin Elliott të familjes Singer.

Personi në fjalë pretendoi se Arnault i kishte besuar pjesën më operacionale të projektit: ngritja e ekipit menaxherial italian që do të menaxhonte Milan në pronësi të francezit në të ardhmen.

Ai lidhi menaxherin e përgjithshëm të mundshëm, një ekzekutiv të njohur me përvoja të ndryshme të futbollit, duke e bindur atë të formonte këtë skuadër sa më shpejt të ishte e mundur. Dhe me të vërtetë ekipi drejtues ishte bashkuar me figura kryesore në futbollin italian.

Kishte takime ekipore dhe M.V. (bankieri nga Brescia) la të kuptohej se ishte në kontakt të vazhdueshëm me Arnault për të diskutuar mbi projektet e ndryshme në lidhje me Milanin, nga stadiumi në tregun e transferimeve.

Dy figura të tjera gjithashtu hynë në skenë: A.A., partneri i biznesit i M.V. dhe ai gjithashtu është nga Brescia, dhe një konsulent financiar i cili gjithmonë mbetej një zë në telefon ose një kuti e-mail me një emër transalpin: Christiane Valier.

Me kalimin e kohës, disa anëtarë të ekipit do të kishin shprehur hutim për operacionin, por postat elektronike siguruese mbërritën nga adresa të vërteta: ajo në të cilën një menaxher i rëndësishëm i një banke ndërkombëtare mbështeste garancitë e ndërmjetësit dhe mbi të gjitha atë të një Arnault të pakapshëm i cili njoftoi marrëveshjen e afërt dhe fiksoi emërimin vendimtar, i cili do të ndodhte në Francë ose Angli.

Por takimi nuk u zhvillua kurrë dhe anëtarët e ekipit e kuptuan trendin. Në fund të verës së kaluar, Antonio Belloni, menaxheri i përgjithshëm i LVMH, iu përgjigj atyre në një mënyrë të përmbledhur dhe u bëri të qartë se ishte e gjitha false: “Unë nuk njoh asnjë nga njerëzit për të cilët flisni”.

Ka filluar të ketë dyshime të forta në lidhje me ndërmjetësin në Brescia dhe ankesat kanë mbërritur. Në 2021 çështja përfundoi në zyrën e prokurorit të Milanos. Karabinierët po kryejnë kontrolle për të parë nëse ka pasur një përpjekje mashtrimi nga ndërmjetësuesit të cilët pretendohet se siguronin se ishin emisarët e Arnault.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu