Milan-Szoboszlai, e treta e vërteta! Gjuetia për diamantin hungarez nuk ka mbaruar ende: detajet

Emri i tij është i vështirë për t’u prononcuar, por klasi është i qartë. Dominik Szoboszlai sapo ka mbushur 20 vjeç (më 25 tetor), megjithatë ylli i tij ka shkëlqyer për të paktën disa vjet: që kur ai u bashkua me Salzburgun dhe bëri debutimin në ekipin kombëtar hungarez.

Fama e tij italiane është e lidhur me letrën e famshme të njohur që Fabio Paratici (drejtori sportiv i Juventusit) harroi në restorant: mesfushori i Budapestit ishte së bashku me Zaniolo dhe Tonali.

Dominik Szoboszlai arouses interest from Atletico coach Simeone | En24 News

Por kjo tashmë i përket së kaluarës. E tashmja thotë se Dominik në debutimin e tij në Ligën e Kampionëve me klubin Red Bull bëri një seri paraqitjesh të shkëlqyera të pasuruara me katër gola, dy prej të cilave ishin spektakolare.

Pas dy penalltive vendimtare për kualifikim ndaj Maccabi Tel Aviv, në fazën e grupeve u përsërit edhe ndaj Lokomotiv Moscow dhe Atletico Madrid.

Pa harruar një goditje të lirë nga 35 metra me të cilën Hungaria fitoi kundër Turqisë në Ligën e Kombeve. Referencat teknike janë të rëndësishme për të kuptuar se cila mund të jetë e ardhmja e këtij talenti, i cili tani po josh klubet më të rëndësishme në Evropë.

Dominik Szoboszlai: Arsenal Set to Launch Bid for Midfielder

Szoboszlai i ka të gjitha: ai bën gjënë e duhur dhe lëviz me elegancë.

Nuk është rastësi që përmendet në mënyrë të përsëritur nga operatorët e tregut dhe përshtypja është se javët e ardhshme mund të çojnë në kthesa të rëndësishme.

Futbolli italian ka qenë në mendimet e tij për disa kohë. Ai u ndoq nga Juventusi, por edhe Napoli e Lazio e kontaktuan atë, por një klub më shumë se të tjerët ishte në pikën e nënshkrimit të tij: Milani.

Të paktën në dy raste. Qasja e parë daton rreth një vit më parë, kur Zvone Boban (admiruesi i tij) ndërmori veprim për të mbyllur marrëveshjen. Kushtet ishin tërheqëse, duke pasur parasysh që një klauzolë fikson çmimin në 25 milion euro (plus 20% në çdo rishitje).

Dominik Szoboszlai 2020 | Welcome to AC Milan? | Dribbling Skills, Passes &  Goals | HD - YouTube

Kushtet e kontratës së lojtarit gjithashtu të pranueshme: një kontratë pesë-vjeçare me vlerë 1.8 milion euro neto plus bonuse.

Ishte gjithçka mirë për Dominik dhe agjentët e tij, por dorëheqja e papritur e drejtuesit kroat te Salzburg prishi marrëveshjen.

E bukura është se, pranverën e kaluar, historia përsëritet. Këtë herë Ivan Gazidis lëviz drejtpërdrejt, me sponsorin Ralf Rangnick i cili tashmë kishte promovuar ardhjen e hungarezit në Austri, duke e marrë dikur në Hungari.

Nuk ka nevojë për detaje të veçanta, pasi që kostoja nuk ndryshon. Akordi arrihet, por nuk arrihet ai i profesorit gjerman te stoli kuqezi. Milani përmbys gjithçka, vazhdon me Stefano Piolin, rinovon dhe mban edhe Kjaer dhe Ibrahimovic.

Serie A Clubs Joining In Race For AC Milan Target Dominik Szoboszlai - The  AC Milan Offside

Ndërkohë Szoboszlai ka rinovuar kontratën e tij me Salzburg deri në 2023 me një pagë neto prej 2 milion euro në vit, por klauzola mbetet e njëjtë.

Pavarësisht nga kufizimet në kohën e Covid, ai është një çmim më se i arsyeshëm. Për njëzet vjeçarët e nivelit të parë, shumë më tepër janë shpenzuar tani.

Kjo është arsyeja pse shenjat e një dështimi të mundshëm meritojnë vëmendje. “Banda” e Piolit po bën mrekulli, por duhen alternativa cilësore në mesfushë. Gjuetia ka filluar.

Asnjë klub nuk e ka më lehtë se sa Milani në gjuetinë për hungarezin, pasi djaloshi preferon kuqezinjtë dhe madje shpesh është në kontakte me Leaon dhe nëse ndjek rrjetet sociale e kupton!

Megjithatë, me vitrinën e Champions League, të mëdhenjtë e Premier dhe La Liga kanë hedhur grepat e tyre dhe (me atë çmim) ata mund ta sigurojnë atë pa ndonjë vonesë të veçantë.

Por, Milani mori një lloj përparësie. A do ta shfrytëzojë atë?

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu