Milan synon Bogarde: kush është nipi i ish-meteorit kuqezi që refuzoi Pep Guardiola-n!

Vija e gjelbër e diktuar nga Milani i Elliott do të vazhdojë gjithashtu në seancat e ardhshme të merkatos.

Diktati është i qartë: pa asnjë përjashtim! Duke lënë mënjanë ato raster “Ibra” apo “Kjaer” të rralla për të rritur shkallën e përvojës: skuadra kuqezi për të ardhmen do të duhet të vazhdojë të ketë midis radhëve të saj talentet më të mira në skenën ndërkombëtare dhe t’i bëjë ato të rriten dhe të zhvillohen në shtëpi.

Të rinjve të shumtë të fituar nga goditjet e dyshes Maldini-Massara, së shpejti mund t’i shtohet edhe një tjetër emër, sigurisht duke ditur konkurrencën nga Barcelona, mbiemri i të cilit nuk zgjon kujtimet më të mira të tifozëve të Milanit: Bogarde.

Kontaktet e para eksploruese midis Djallit dhe agjentit të djalit tashmë kanë ndodhur, në funksion të faktit se kontrata e tij skadon në qershor 2021.

Sigurisht që nuk po flasim për Winston Bogarde, mbrojtësin dhe ish-meteorin kuqezi, i cili në sezonin 1997-1998 veshi fanellën e Milanit në tre paraqitje jo fort të paharrueshme, por nipin e tij Melayro.

Ndryshe nga xhaxhai i tij, holandezi duket i talentuar.

Melayro lindi në Roterdam më 28 maj 2002, saktësisht një vit para se Milani të ngrinte Ligën e gjashtë të Kampionëve në historinë e saj në qiellin mbi Manchester.

Bogarde zotëron një fizik të mirë, gati një metër e nëntëdhjetë i gjatë, me këmbë të gjata që i lejojnë atij të marrë një shpejtësi të mirë në progresion.

Un "nipote d'arte" verso il Milan: è Melayro Bogarde dell'Hoffenheim

Ka një teknikë të mirë baze dhe personalitetin e duhur për të shoqëruar veprimet sulmuese të ekipit të tij kur krijohet mundësia.

Roli i tij natyror është mbrojtja qendrore, por nëse është e nevojshme ai mund të mbulojë edhe krahun e djathtë.

Melayro Chakewno Jalaino Bogarde Leerdam (Mela Bogarde) TSG 1899 Hoffenheim  Diffensore,Centrocampi

Qasja e parë e Melayro me futbollin zhvillohet shumë herët dhe pasi ka hedhur hapat e parë në RVV Swift, një ekip amator nga Rotterdam, ai hyn në Akademinë e Feyenoord në moshën 7 vjeç.

Aty Melayro përfundon të gjithë procesin në kategori të ndryshme dhe rritet nga të gjitha pikëpamjet, derisa në verën e vitit 2018 ai u vu re dhe u ble nga Hoffenheim.

Jo më parë, megjithatë, pasi i ishte përgjigjur me thumba Guardiolas, i cili e dalloi si pasuesin e Stones: “Unë nuk doja të shkoja në një klub që më pas do të më kthente në huazim për vite me radhë”, do të thotë nipi i artit në një pyetje specifike.

Në Gjermani, Bogarde mëson të rritet me një futboll sigurisht më sfidues se ai portokalli dhe madje arrin të bëjë debutimin e tij në Bundesliga: më 30 maj 2020, 18 vjeç e dy ditë, ai hyn në fushë si titullar në fitoren kundër Mainz, duke u bërë futbollisti më i ri holandez që bëri debutimin e tij në kampionatin gjerman.

Përveç aventurës së tij me klubin, Bogarde gjithashtu mund të mburret me paraqitje të shumta në ekipin kombëtar portokalli, në të cilin ai luajti në të gjitha përzgjedhjet e të rinjve deri nën 17 vjeç, me të cilët fitoi Kampionatin Evropian U17 si protagonist në 2019, duke fituar ndaj Italisë në finale dhe u shpallt si pjesë e “Best 11” të turneut nga UEFA.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu