Milan, sulmuesi kthehet nga huazimi: Maldini mund të provojë përsëri goditjen!

Gjuetia e Milan për një qendër sulmues vazhdon në funksion të sezonit të ardhshëm. Ndër përparësitë absolute të klubit është ajo e gjetjes së një sulmuesi që ka karakteristika premtuese dhe tashmë të rëndësishme teknike dhe atletike.

Ideja është që të arrihet tek një sulmues që mund të punojë së bashku me Zlatan Ibrahimovic, i cili do të mbush 40 vjeç vitin e ardhshëm, dhe pastaj ngadalë ta zëvendësojë atë si qendër sulmues i Milanit.

Dhe duket se Paolo Maldini tashmë po ndjek disa drejtime në këtë drejtim.

Dikush mund të rishfaqet dhe të kthehet së shpejti në modë.

Kjo është hipoteza e Luka Jovic, qendër sulmuesi serb i cili aktualisht luan si huazim te Eintracht Frankfurt.

Një emër tashmë i njohur mirë për Milanello, duke qenë se vitin e kaluar shpesh flitej për ardhjen e tij të mundshme te kuqezinjtë.

Jovic është në pronësi të Real Madrid, i cili e bleu atë për rreth 60 milion euro në 2019.

Një goditje në treg e cila, megjithatë, nuk dha asgjë.

Siç dihet, përvoja spanjolle e Jovic u zhvillua midis shfaqjeve të parëndësishme, shumë pak shfaqje sulmuese dhe shumë dëmtime.

Performanca e Luka Jovic ka qenë fjalë për fjalë pozitive që nga janari i kaluar, kur sulmuesi i ri serb zgjodhi të ndiqte zemrën e tij dhe të kthehej në Bundesliga.

Serbi në fakt e pranoi idenë e kthimit te Eintracht Frankfurt për fazën e dytë.

Jo shumë gola, por prova sigurisht bindëse për sulmuesin, i cili po e gjen veten mrekullisht n tandemin sulmues së bashku me ish-milanistin André Silva.

Por e ardhmja e tij është ende një enigmë, pasi vetë Jovic ka pranuar se nuk mund të qëndrojë në Gjermani sezonin e ardhshëm.

Këto janë zbulimet e tij në kanalet zyrtare të Eintracht:

“Të gjithë e dinë që kartoni im është në pronësi të Realit, unë do të kthehem atje në fund të sezonit.

Për momentin sigurisht që nuk mund të flas për të ardhmen time. Zgjodha të kthehem te Eintracht në janar sepse është një klub i rëndësishëm për mua. Kam pasur oferta edhe nga klube edhe më prestigjioze, por kam dashur ta ndihmoj këtë ekip”.

Jovic nuk do të blihet nga Eintracht dhe është i destinuar të kthehet në Madrid.

Milani në këtë pikë mund të provojë seriozisht një qasje të re në funksion të sezonit të ardhshëm.

Ideja e Maldini është të punojë së bashku me Real Madrid dhe të vlerësojë goditjen e Jovic.

Për sa i përket cilësisë dhe karakteristikave, 24-vjeçari do të ishte sulmuesi ideal për të punuar së bashku me Ibrahimovic dhe Rebic, i cili e ka njohur atë shumë mirë që nga eksperienca në Frankfurt.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu