Milan, sulmuesi i ri nga Franca | Marrëveshje me kosto të ulët

Kaio Jorge, i cili tani duket drejt transferimit te Juventus, është gjithnjë e më larg. Milani është i detyruar të vlerësojë profilet e tjera për rolin e sulmuesit qendror.

Braziliani 19-vjeçar nga Santos e ka skadimin e kontratës së tij në dhjetor 2021 dhe përfaqëson një mundësi të shkëlqyeshme në treg, por klubi i Juventusit tani është në avantazh të qartë dhe mund ta mbyllë marrëveshjen së shpejti.

Paolo Maldini dhe Frederic Massara tashmë janë duke punuar në alternativa.

Sot La Gazzetta dello Sport konfirmon se Milani i ka vënë sytë te Randal Kolo Muani, qendërsulmuesi 22-vjeçar i Nantes.

Sezonin e kaluar 40 paraqitje, 10 gola dhe 9 asistime për francezin. Ai gjithashtu mori pjesë në Lojërat Olimpike me Francën, midis shokëve të tij të skuadrës edhe mbrojtësin e Rossonerëve Pierre Kalulu.

Kolo Muani ka fizikitetin dhe instiktin e një sulmuesi, por ai gjithashtu di të lëvizë si një sulmues i djathtë sulmues në rast nevoje. Pothuajse 1.90 metra i gjatë, ai është shumë i fortë në kokë dhe gjithashtu i shpejtë.

Ai u dallua edhe në Parco dei Principi, kur skuadra e tij mundi PSG 2-1 falë golit të tij dhe asistimit të tij.

Filloi si rezervë sezonin e kaluar, pastaj shpejt mori pozicionin fillestar dhe ishte i rëndësishëm për mbijetesën.

Në karrierën e tij ka edhe dy audicione, të pa kaluara, me Cremonese dhe Vicenza. Nantes besoi në të dhe kjo u shpagua.

Vlerësimi i kartonit është rreth 10 milion euro, por ajo mund të bjerë për shkak të një kontrate që skadon në qershor 2022. Milani ndjek me interes, por Southampton dhe klube të tjera janë gjithashtu të interesuar. Ende nuk ka asnjë ofertë nga kuqezinjtë, të cilët janë ende duke u studiuar pasi kanë humbur praktikisht Kaio Jorge.

Maldini dhe Massara gjithashtu duhet të shesin në mënyrë që të bëjnë investime në tregun e transferimeve në hyrje. Jens Petter Hauge (15 milion) dhe Rafael Leao (28-30 milion) mbeten të dyshuarit për shitje të mundshme.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu