Milan, sulmuesi i ri: Dzeko, Vlahovic apo Boadu? | Tifozët e “MilanLive” kanë zgjedhur!

Sezoni i Milan ka qenë i shkëlqyeshëm deri më tani, megjithatë Djallit i është dashur të përballet me disa dëmtime, shpesh në role kryesore.

Në pjesën e parë të sezonit, Zlatan Ibrahimovic ishte zhdukur për një kohë të gjatë dhe Stefano Pioli provoi disa alternativa para se Mario Mandzukic të mbërrinte në janar.

Sidoqoftë, kroati vuajti nga një dëmtim i lehtë të muskujve, prandaj Pioli e riktheu Rafael Leao si sulmuesin e parë kundër Udinese.

Portugezi nuk bindi si qendërsulmues, duke treguar disa boshllëqe në atë rol. Si sulmues Leao shënoi golin më të shpejtë në Serie A, kundër Sassuolo, megjithatë ai sigurisht që ai shfaqet më mirë si anësor, pozitë në të cilën ka shënuar gjashtë gola deri tani.

Një performancë e mirë në përgjithësi, por që mungon në rolin kryesor, prandaj MilanLive (portali kuqezi) pyeti lexuesit se kush do të ishte lojtari ideal si zëvendës Ibrahimovic.

Zlatan Ibrahimovic është një lojtar thelbësor për ekipin e Stefano Pioli, kështu që zëvendësimi i tij nuk është i lehtë.

Suedezi ka fuqi fizike dhe teknikë të shkëlqyeshme, cilësi që Rafael Leao nuk i mbulon. Portugezi është një anësor me shpejtësi dhe teknikë të madhe, i cili preferon të sulmojë hapësirën sesa të luajë me mbrojtësit.

Midis emrave në sondazh u shfaq Edin Dzeko, bomberi i Romës, në kundërshtim me klubin dhe shumë me përvojë me njohuri të mëdha të ligës sonë.

Gjithashtu nga Seria A vjen Dusan Vlahovic, një lojtar i ri premtues i Fiorentina i cili po luan sezonin e tij më të mirë.

FLORENCE, ITALY – DECEMBER 16: Dusan Vlahovic of ACF Fiorentina celebrates after scoring a goal during the Serie A match between ACF Fiorentina and US Sassuolo at Stadio Artemio Franchi on December 16, 2020 in Florence, Italy. (Photo by Gabriele Maltinti/Getty Images)

Dy emrat e tjerë të propozuar janë dy premtime të futbollit ndërkombëtar: Myron Boadu i AZ Alkmaar dhe Folarin Balogun, ylli i ri i Arsenal i cili gjeti golin e tij të parë profesional në paraqitjen e tij të dytë në Europa League.

Sondazhi u fitua nga Dzeko, me 41.9% të votave, duke paraprirë Vlahovic me 36.5% të votave. i shkëputur të rinjtë Boadu me  18,9% të votave, ndërsa Balogun nuk është bindës, duke marrë vetëm 2.7% të votave…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu