Milan, “shopping” te Bayern Munich? Nuk duket edhe aq e pamundur: motivi!

Ndërsa Stefano Pioli përpiqet t’i japë një identitet gjithnjë e më të fortë lojës se Milanit që del në fushë dhe dëshiron të përpiqet të fitojë Scudetto-n, ekziston një pjesë tjetër e kompanisë që punon nën tryezë për t’u përpjekur t’i japë trajnerit disa fuqizime që mund të bëjnë pune për të ardhmen e afërt.

Në veçanti, drejtuesit e kuptuan në ndeshjen kundër Liverpool sa i lartë është niveli në Evropë, dhe objektivisht Milani ende nuk duket se është në nivel me ndërkombëtarët e mëdhenj. Kjo është arsyeja pse Maldini dhe Massara po kërkojnë disa lojtare që kanë përvojë për të shitur dhe që janë të përballueshme nga pikëpamja ekonomike.

Me situatën e Kessie gjithnjë e më të ekuilibruar, kuqezinjtë janë pothuajse të detyruar të shikojnë përreth për një zëvendësim të mundshëm për afrikanin. Në këtë fillim sezoni ne pamë një Franck paksa të çorientuar, ndoshta të mërzitur nga thashethemet e shumta të tregut që sillen rreth tij, por kjo ishte e pashmangshme.

Në rast të transferimit të tij, Milani duhet të jetë gati, ndoshta duke e zëvendësuar atë me një lojtar i cili gjithashtu ka më shumë përvojë ndërkombëtare.

Ditët e fundit ka pasur një bisedë mjaft këmbëngulëse për një interesim për William Carvalho, i lindur në 1992 dhe te Betis Sevilla. Mesfushori me përvojë portugez do të ishte një blerje e sigurt, por kontrata e tij skadon në vitin 2023 dhe për këtë arsye do të nevojitej një ofertë thelbësore për të bindur klubin spanjoll ta shiste atë menjëherë.

Prandaj, mund t’i drejtohen Gjermanisë, ku duket se ka një situatë interesante. Tolisso, mesfushori i Bayern Munich, ka kontraten qe skadon më 30 qershor 2022 dhe për këtë arsye mund t’i thotë lamtumirë Lewandowski dhe shokëve të tij të skuadrës në fund të këtij sezoni.

Milani mund të zgjedhë një futbollist me përvojë dhe pa kosto. Nga ana tjetër, ka një diskutim të veçantë në lidhje me kontraten, me francezin i cili aktualisht fiton rreth 7 milionë neto në sezon dhe në rast të një interesi konkret nga kuqezinjte, me sa duket, duhet të rregullojë pagën e tij.

Këto, natyrisht, janë të gjitha hipoteza sepse një pjesë e madhe e tifozëve të Milanit ende shpresojnë për rinovimin e Franck Kessie. Por historia na mëson se ne duhet të jemi gati për çdo situatë të mundshme…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu