Milan-Sevilla, kryqëzime merkatoje! Nga Spanja synojnë objektivin kuqezi, por lirojnë një ide të vjetër

Florian Thauvin është sigurisht një nga futbollistët më të përfolur të muajve të fundit. Kontrata e tij që skadon në qershor ka nxitur dëshirat e shumë klubeve në Evropë, përfshirë Milan.

Në të vërtetë, kuqezinjtë dukej se ishin më afër për të fituar talentin francez të Marseille me zero; thashethemet e tregut që duket se janë ftohur ditët e fundit…

Thauvin tha se ai ishte ende i pavendosur në dëshirën për të rinovuar me klubin Marseille, i cili pasi ndryshoi pronarë dhe trajnerë po përpiqet të zhvillojë një projekt më ambicioz dhe prestigjioz.

Për këtë, Florian ka kaluar nga siguria që dëshironte të largohej nga Marseja, në mbajtjen e hapur një dritë shprese për rinovim.

Megjithatë, pretenduesit për kartonin vazhdojnë të jenë. Milani duket se nuk e ka braktisur plotësisht pistën që çon te Thauvin – i cili mund të jetë një përforcim i mirë për krahun e djathtë. Përveç kuqezinjve, klubet italiane si Napoli dhe Roma mbajnë në qendër të vëmendjes francezin.

Por ka një klub në veçanti që duket se është në garë serioze për të. Po flasim për Sevilla.

Siç deklaron fichajes.net, Sevilla nuk është plotësisht e kënaqur me performancën e Alejandro Gomez, që u bashkua me spajollët nga Atalanta.

Gomez duket se po lufton shumë për të ndihmuar ekipin e tij konkretisht. Për të vetëm një gol që kur ai arriti te Sevilla (në tregun e transferimeve të janarit) dhe zero asistime të arritura, duke numëruar të gjitha garat. Një mungesë në numra që po e bën drejtorin sportiv Monchi të mendojë!

Sevilla do të dëshironte të shesë Papu në mënyrë që të krijojë vend për Florian Thauvin, objektivi i tregut transferues të klubit spanjoll për muaj me radhë.

Anësori francez do të mbërrinte në një transferim falas – me komisionet përkatëse për t’u paguar agjentëve të tij – dhe vetëm rroga e tij do të duhej të rishikohej.

Paga e Thauvinit duket të jetë një pikë kyçe për të, i cili dëshiron të fitojë të paktën 4 milion euro neto në sezon (aktualisht ai fiton 3 në Marseille).

Sido që të jetë, Sevilla duket se është serioze për Florian. Në verë do të zgjidhet enigma: a do rinovojë sulmuesi apo jo me Marsejën? Po Papu Gomez?

Dinamikat e tregut ndërthuren, siç ndodh pothuajse gjithmonë. Me Papun jashtë projektit Sevilla, Milani mund ta mendonte këtë. Gomez është 33 vjec, por ai është ende një nga lojtarët më të mëdhenj teknikë në Evropë. Ai u ble nga Atalanta për 5.5 milion euro dhe nënshkroi një kontratë deri në 2024.

Sevilla mund ta lejojë atë të shkojë me një çmim modest, dhe Milani nga ana tjetër mund ta bëjë atë një nga mesfushorët e tyre sulmues për sezonin e ardhshëm.

Përveç klasit, Papu ka një përvojë të pasur dhe mund të jetë i dobishëm për Piolin sidomos nëse Milani shkon në Champions.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu