Milan, Scaroni: “Duhen stadiume të reja për hapin përfundimtar. Kemi shpenzuar 70 mln. PSG? Unë nuk harroj!”

Ivan Gazidis është në Amerikë dhe ka filluar trajtimin e kancerit, kështu që Paolo Scaroni është gjithnjë e më pranë Milanit, aq sa presidenti Rossoneri ishte në Trieste për ndeshjen miqësore të fituar nga Milani 2-1 me Panathinaikos dhe shfrytëzoi rastin për të bërë fokusin e bilancit të klubit, në ‘momentin magjik të sportit italian’ (“Ne duhet të përfitojmë prej tij”), por edhe mbi Superligën dhe në Fair Play Financiar, duke filluar nga tregu i transferimeve i cili do të mbyllet në dy javë: “Milan ka shpenzuar 70 milionë në këtë merkato”.

“Është e vërtetë, megjithatë, se ekipet italiane janë më pak aktive se ato të ligave të tjera – deklaroi presidenti për Corriere della Sera – Dhe këtu duhet të bëjmë një argument: së pari, marketingu tani është i rrallë. E dyta: për sa kohë që kemi stadiume të vjetruara dhe kërkohet një burokraci e jashtëzakonshme për të bërë stadiume të reja, ne do të mbetemi Hirushja e Evropës.

Tifozët që kërkojnë rezultate sportive duhet të na mbështesin në këtë betejë. Dhe tek ata kam shumë besim”.

Duke folur për stadiumin, San Siro i ri: “Në Milano jemi në epokën elektorale, por nuk shoh askënd që ta kundërshtojë atë.

Bashkia e ka studiuar me kujdes projektin dhe rikonfirmuar synimin e saj për të vazhduar me dritën jeshile pasi kemi bërë 16 variantet e kërkuara.

Opozita gjithashtu duket e favorshme. Shpresoj për miratim të shpejtë sepse tashmë kanë kaluar dy vjet nga prezantimi i projektit dhe gjërat po përfundojnë në Milano”.

Gjatë intervistës, Scaroni kujtoi gjithashtu se Milani në periudhën para pandemisë mblodhi më pak se 40 milionë nga stadiumi dhe se në Ligën e Kampionëve ata do të takojnë klube që në vend të kësaj fitojnë mbi 100.

Për këtë arsye kthimi i tifozëve në tribuna mirëpritet me kënaqësi: “Ky është një hap i parë i rëndësishëm, për të cilin i jam mirënjohës presidentes së FIGC Gravina dhe presidentit të Lega Dal Pino. Sigurisht, nuk më shpëton që në Gjermani, Francë, Angli ata janë 100% të hapur. Shpresojmë të arrijmë edhe atje”.

Një sy gjithashtu në bilancin e Rossonerëve i cili, pavarësisht deficitit që duhet të jetë ende rreth 100 milion euro, po përmirësohet vazhdimisht: “Mund të them që rezultati ’21 -’22 është më i mirë se ai i ’20 -’21 -tha ai Scaroni – që ishte më mirë se në vitet 2019-20.

Qëllimi ynë është të kemi një Milan që gjeneron para: ne kemi filluar ta shohim atë.

 Ne kemi hyrë në 20 partneritete të reja: Milani u pëlqye shumë vitin e kaluar. Qëllimi është gjithmonë njëjtë: për t’u kualifikuar në Ligën e Kampionëve “.

Problemet buxhetore që sigurisht nuk duket të kenë në Paris, aq sa PSG duket se nuk ka kufij në këtë merkato:

“Unë nuk harroj që fairplay financiar ende ekziston dhe mbi të gjitha nuk harroj që Milani është goditur me përjashtimin nga Europa League. Unë kam shumë besim te UEFA për të mos menduar se nuk do të sillet me të tjerët siç është sjellë me ne në rast shkeljesh.

Shpresoj që nëse ka pasur mënyra për të shpëtuar në të kaluarën ato nuk do të përsëriten dhe se do të bëhet një llogaritje rigoroze midis rezultateve ekonomike dhe blerjeve të bëra”.

Më në fund një shaka me projektin e Superligës: “Më duket se tifozët, në veçanti Real Madridi, janë larg dorëzimit, madje të siguruar nga gjykata e Madridit e cila i ka mbrojtur nga sanksionet e UEFA -s: imagjinoj se ata janë gati për të bërë ndryshim, për të kërkuar një kompromis me UEFA -n, por besoj se një projekt i tillë mund të ketë ende një shans për ta. Për Milanin, megjithatë, projekti është lënë mënjanë. Në të ardhmen nuk e di”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu