Milan-Roma, Ibrahimovic sfidon Dzeko për herë të parë. Dueli absolut mes sulmuesve

Milan-Roma për shumë tifozë dhe entuziastë do të jetë ndeshja midis Zlatan Ibrahimovic dhe Edin Dzeko.

Dy sulmues me përvojë, kampionë të jashtëzakonshëm për të cilët vazhdon të flitet, pavarësisht se e kanë kaluar kryesisht pragun e 30 viteve (madje suedezi po i afrohet të 40-ve)

E veçanta e këtij dueli është se përfaqëson diçka të re. Në fakt, Ibra nuk është ndeshur kurrë drejtpërdrejt me Dzeko në një ndeshje zyrtare.

Do të jetë një herë e parë absolute midis dy sulmuesve dhe liderave, siç i quajti Stefano Pioli dje në konferencën e pragut.

Sulmues 360° të cilët kanë revolucionarizuar mënyrën e interpretimit të rolit të sulmuesit modern, me teknikë, dinamizëm dhe vizion të lojës.

Gjatë përvojës së parë italiane të Ibrahimovic, midis 2004 dhe 2012, Dzeko luajti larg Serie A, duke veshur fanellat e Teplice, Wolfsburg dhe Manchester City.

Kur boshnjaku zbarkoi në Itali, i blerë nga Roma në 2015, Ibrahimovic luajti për PSG, pastaj u zhvendos në vitet në vijim në Manchester fillimisht dhe më pas Los Angeles.

Mundësia për duelin e parë të drejtpërdrejtë erdhi më 28 qershor, me Ibrahimovic që u kthye në Milano disa muaj më parë.

Por një problem muskulor e përjashtoi suedezin nga ndeshja, e fituar 2-0 nga kuqezinjtë në San Siro.

Ibrahimovic dhe Dzeko nuk janë përballur kurrë me njëri-tjetrin edhe në ekipin kombëtar.

Ndeshja e vetme e fundit midis Suedisë dhe Bosnjë-Hercegovinës daton në miqësoren në maj 2010, të fituar 4-2 nga skandinavët.

Dzeko zbriti në fushë që nga fillimi, ndërsa rivali i tij nuk ishte as pjesë e skuadrës.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu