Milan, revanshi i Kessie? Numra të frikshëm ndaj Atalanta-s! Pioli nuk hoqi dorë kurrë…

Kthehet për të bindur Franck Kessie, duke lënë mbrapa shfaqjet vërtet katastrofale (përveç Milan-Lazio)

Një stuhi mediatike kishte goditur gjendjen e tij fizike dhe mendore. Afrikaniu dukej i panjohur në daljet e tij të para të sezonit, me një qëndrim jo shumë proaktiv dhe jo bashkëpunues ndaj skuadrës kuqezi.

Ka shumë hipoteza në lidhje me rënien e performancës së ish -mesfushorit të Atalantës: nga lodhja e Olimpiadës deri te dëmtimi, dhe jo më pak çështja e rinovimit të kontratës.

Pasi premtimi për tifozët për zgjatjen e kontratës nuk u mbajt kurrë, Franck u shfaq një lojtar krejtësisht i ndryshëm nga ai i parë sezonin e kaluar.

Por Stefano Pioli, i vetëdijshëm për problemet e ndryshme, nuk e uli në stol, duke i dhënë atij një mundësi tjetër për të demonstruar se beson te potenciali dhe profesionalizmi i tij.

Kessie nuk i tradhtoi pritshmëritë, pasi bëri një ndër paraqitjet më të mira mbrëmë ndaj Atalanta-s.

Shifrat e tregojnë, me Presidentin që tregoi vendosmëri dhe cilësi, teksa ka lënë mbrapa vetes atë personazh që dukej se kishte humbur rrugën.

Numrat personale kundër Atalantës

Eshtë e vështirë të kuptohet nëse zgjimi i Franck Kessie nënkupton ndonjë shenjë përsa i përket rinovimit të kontratës.

Por ndërkohë, Stefano Pioli kthehet për të shijuar mesfushorin e madh ashtu siç e dëshmoi Presidenti sezonin e kaluar. Siç thamë, revanshi i tij erdhi në ndeshjen kundër Atalanta, e luajtur mbrëmë dhe e vlefshme për javen e 7 -të të Serie A.

Një shpërblim i demonstruar mirë nga statistikat individuale të lojtarit të mbledhura gjatë rrjedhës së ndeshjes.

Për t’i raportuar ato është OptaPaolo në Tëitter. Portali i njohur i të dhënave të futbollit ka përpiluar numrat kryesorë të Kessie kundër Atalanta.

E pra, Franck ishte lojtari që është angazhuar dhe ka fituar më së shumti duele, deri në 16. Për më tepër, ai ishte gjithashtu më i miri për largimet mbrojtëse (5) dhe faullat e pësuar (3).

Përqindja e pasimeve të suksesshme, 89%, gjithashtu duhet të merret parasysh. Franck Kessie ishte praktikisht i patëmetë në ndeshjen e madhe kundër Atalanta-s dhe paraqitja e tij ishte shumë e dobishme për ekipin për të gjetur fitoren.

Ai ishte gjithashtu ishte pranë shënimit, duke goditur nga jashtë zonës me topin që përfundoi pak në anën e shtyllës.

Çfarë mund të themi? Shpresojmë që Kessie të ruajë vazhdimësinë në shfaqjet e tij dhe ndoshta së shpejti të jetë në gjendje të nënshkruajë rinovimin e kontratës së tij me Milanin.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu