Milan, receta për Scudetto: Sacchi rekomandon Piolin! “Kurrë mos e ndrysho këtë gjë…”

Arrigo Sacchi është trajneri që ndryshuar futbollin dhe që di të fitojë, historia e tij te Milani është e qartë dhe faktet flasin. Është e vërtetë që kohët kanë ndryshuar, por ka disa koncepte që mbeten gjithmonë të zbatueshme.

Për shembull, ish-trajneri gjithmonë ka besuar shumë në forcën e kolektivit më shumë sesa në atë të individëve.

I intervistuar nga La Gazzetta dello Sport, ai e njeh këtë cilësi te Milani i sotëm: “

Milani ka fituar admirimin e të gjithëve sepse deri më tani ai është sjellë si kolektiv dhe kështu ka kompensuar një ndryshim cilësor individual krahasuar me Juve dhe Inter”.

Risultato immagini per sacchi ibra

Natyrisht, është gjithashtu e pashmangshme të flasë për Zlatan Ibrahimovic, një sulmues i cili në të kaluarën nuk dukej se vlerësonte shumë dhe që sot vlerëson:

“Zlatan ishte shumë i rëndësishëm në fillim – shpjegon ai – sepse ai solli shpirtin, personalitetin, karakterin, kulturën e punës, ambicia, mentaliteti fitues i lojtarit të madh.

Ai u dha kurajë shokëve të tij të rinj, i ndihmoi ata të besonin në vetvete. Ai ishte një udhëheqës i lindur”.

Risultato immagini per sacchi pioli

Sacchi i drejton gjithashtu këshillën e tij Stefano Pioli, udhëheqësi teknik i ekipit:

“Milani do të jetë në gjendje të vazhdojë të konkurrojë me ekipe të pajisura më mirë individualisht nëse nuk kalonë nga strategjia në taktikë.

Risultato immagini per sacchi pioli

Milani sot më shumë sesa kundërshtarët e tij në krye është një kolektiv dhe duhet të vazhdojë të jetë, duke u përmirësuar vazhdimisht në këtë drejtim.

Përndryshe, hendeku i përfaqësuar nga forca, përvoja, cilësitë individuale, personaliteti, i fituar nga Juventusi dhe Interi gjatë viteve do të paguajë në lidhje me garën Scudetto”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu