Milan, propozimi i Piolit bën bujë mediatike: Ja rregulli i ri për një futboll më proaktiv!

Trajneri i Milanit, Stefano Pioli ishte kategorik në konferencën e zakonshme për shtyp para ndeshjes kundër Spezia duke u shprehur se ai dëshiron një lojë të madhe nga ekipi i tij, i cili duhet të jetë i kujdesshëm për të mbuluar mirë fushën për të shmangur marrëzitë si vitin e kaluar…

Të dy Olivier Giroud dhe Davide Calabria janë përsëri në dispozicion të trajnerit, ndërsa Alessandro Florenzi ndalet dhe Messias, Bakayoko, Krunic, Kjaer dhe Ibrahimovic ende nuk jane rikuperuar, edhe pse dy të fundit duke punuar që të përpiqen të kthehen kundër Atletico Madrid.

Por në konferencë u fol edhe për diçka tjetër, në veçanti për rregulla të reja për të favorizuar një futboll më proaktiv dhe modern. Le të shohim se cilat janë propozimet e Stefano Pioli…

Gjatë konferencës për shtyp të Piolit, një pyetje iu drejtua trajnerit kuqezi në lidhje me rëndësinë e pesë ndryshimeve në një ndeshje të cilës trajneri iu përgjigj:

“Për mua, ky është një faktor përcaktues në rrjedhën e një ndeshje. Ishte një reformë e drejtë, duke pasur parasysh se ne trajnerët tani kemi rreth 12-13 lojtarë në stol”.

Pastaj bomba e lëshuar nga Stefano Pioli: “Shpesh dëgjoj njerëz të thonë se duan një futboll më aktiv, më modern.

A e duam vërtet këtë? Epo, jam dakord. Pra, le të shtojmë disa rregulla të reja: time-out, lojë aktuale dhe mbi të gjitha një risi që merr shkas nga basketbolli: pasi të kemi kaluar gjysmën e fushës, nuk mund të kthehemi më mbrapa.

Në këtë mënyrë skuadrat do të ishin pothuajse të detyruara të ekspozoheshin përpara dhe duke bërë kështu shfaqja do të rritej. Këto janë propozimet e mia”.

Një ide e sinqertë apo një provokim i thjeshtë? Pioli dukej shumë i bindur për atë që po thoshte.

Sigurisht, siç thotë vetë trajneri, këto risi do të sillnin më shumë spektakël në një ndeshje, por padyshim që gjithmonë ka nga ata që nuk pajtohen.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu