“Milan, nxito me Ibra dhe Donnarumma! Jepi duart Calhanoglu, mbaj Diazin”

Nga ALBERTO CERRUTI (Gazzetta dello Sport)

“Ibrahimovic nuk bën shaka, as në fushë me bëmat e tij, as jashtë me fjalët e tij. Kështu që jini të kujdesshëm sepse të dielën, pasi dha një goditje spektakolare 2-1 ndaj Udinese, ai tha se nëse Maldini nuk rinovon kontratën e tij për vitin e ardhshëm, ai do të ndalojë së luajturi.

Padyshim që jo menjëherë, edhe nëse ai do të ishte në gjendje ta bënte atë, por në fund të këtij sezoni në të cilin ai ëndërron të sjellë Scudetton në Milano, pasi kur arriti dhjetë vjet më parë dhe me të njëjtën fanellë me numrin 11 ishte vendimtar për titullin e fundit me Allegri në stol dhe çiftin Berlusconi-Galliani në komandë të klubit.

Fusha dhe koha, të cilat kurrë nuk gënjejnë, kanë treguar se Ibra është një fenomen jo vetëm për 39 vitet e tij, por për atë që bën brenda dhe jashtë fushës, për të, për shokët e tij të skuadrës dhe për këtë arsye për ekipin.

Prandaj, duhet të diskutohet menjëherë rinovimi i tij tani dhe jo në maj. Nuk do të ishte aspak e parakohshme.

Pritja është e dobishme kur duhet të shesësh, jo kur duhet të blesh, pasi Galliani mësoi se në janar 1987 ai bëri që Gullit t’i nënshtrohej ekzaminimeve mjekësore në fshehtësi të madhe në Milano, kur ai ende ishte duke luajtur për PSV Eindhoven, përpara se të zyrtarizonte blerjen e tij në treg.

Lënia e kohës të kalojë në këtë rast do të ishte e rrezikshme, sepse për arsye të ndryshme Ibra dhe Gigio Donnarumma janë provuar të jenë kolona të domosdoshme për Milanin sot dhe nesër.

I ndryshëm, me të vërtetë shumë i ndryshëm, është rasti i Calhanoglu i cili papritmas ngriti kokën në fushë – edhe pse në Udine ktheu kohërat e errëta të hershme – dhe indirekt jashtë saj, pasi agjenti i tij ka kërkuar të rinovojë me shifra të çmendura.

Calhanoglu është një lojtar i mirë, por ai nuk është një kampion dhe mbi të gjitha ai nuk është vendimtar kështu që Milani duhet të fitojë para për rritjen e tij tani, duke shmangur ngritjen e pagës së tij sikur të ishte Ibra.

Gjithashtu sepse ndërkohë Brahim Diaz, një spanjoll 21-vjeçar nga Malaga, tashmë ka treguar se ai mund të zërë vendin e tij si një mesfushor sulmues.

I shpejtë, gjithmonë i gatshëm për të luajtur në thellësi, duke pasur një goditje të shkëlqyeshme dhe personalitet, karakteristikë e kampionëve.

Diaz mbërriti vetëm në huazim nga Real Madrid, i cili kishte shpenzuar 17 milion për ta marrë atë nga Manchester City në 2019.

Kjo është arsyeja pse rritja e tij në Milano ndiqet nga afër në Madrid. Sa më shumë kohë të kalojë, aq më e vështirë bëhet, për këtë arsye, të shndërrohet huazimi në një blerje.

Milani duhet të lëvizë, si në rastin e Donnarumma dhe Ibra, edhe më shpejt pikërisht sepse kartoni i Diaz është i Real Madrid.

Përndryshe, rreziku është të arrihet në fund të vitit, pavarësisht nga vendosja e ekipit, pasi të ketë rivlerësuar një lojtar për të tjerët, i cili më pas do të kthehej atje nga ku erdhi. Dhe në këtë rast, dëmit sportiv do t’i shtohej edhe zhgënjimi!”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu