“Milan, nuk doja të ikja! Ishte privilegj i madh. I befasuar nga ky sezon? Aspak, e dija që do të ndodhte…”

Duke folur për mikrofonat e “Calciomercato.it”, ish-portieri i Milanit, Begovic foli për përvojën te Milan, ndikimin e Ibrahimovic dhe shokut të tij të skuadrës Donnarumma.

“Milani është një nga klubet më të mëdha në botë dhe është privilegj të jesh pjesë e tij, të jetosh dhe të marr frymë me traditën dhe respektin që ka ky klub.

Unë u punësova nga Milani për të ndihmuar lojtarët më të rinj me përvojën time brenda dhe jashtë fushës dhe mendoj se kemi bërë disa gjëra të mira së bashku, gjëra të rëndësishme për të ardhmen e klubit”

Për sezonin kuqezi: “Padyshim që po e ndjek dhe nuk u çudita aspak.

Përkundrazi, pas asaj që kam përjetuar me këtë ekip në gjysmën e dytë të sezonit të kaluar, bazuar në performancat dhe vendosmërinë që kishte ekipi, isha i sigurt që Milani do të kishte një sezon të mirë.

Ky ishte vetëm një hap përpara nga viti i kaluar dhe besoj se kjo skuadër është e aftë për gjëra të mëdha. Kualifikimi për Champions League është një prej tyre”.

Për ndikimin e Ibrahimovic: “Ai pati një ndikim të madh. Udhëheqja e tij, cilësitë e tij, personaliteti i tij brenda dhe jashtë fushës kanë ndikuar në ekip dhe në konkurrencën e saj. Ai po e shtyn të gjithë grupin të jetë më i miri. Shfaqjet e tij i bëjnë më të mirë të gjithë të tjerët”.

Për keqardhjet për mos qëndrimin në Milano: “Unë kisha një kontratë me Bournemouth, i cili vendosi që kishin nevojë për mua për këtë sezon.

Më pëlqente Milani dhe perspektiva për të qëndruar atje, por kjo është jeta e një futbollisti profesionist dhe ne duhet të jetojmë me të”.

Pas një kthimi të mundshëm në Itali: “Siç e thashë, nuk është sekret që do të doja të vazhdoja të luaja për Milanin dhe e dua futbollin italian”.

Për rinovimin e kontratës së Donnarumma: “Unë nuk e di situatën, por unë e di që Gigio është një nga më të mirët në botë, dhe çdo skuadër do të donte ta kishte, ose në këtë rast, ta mbante atë.

Ai është një atlet i shkëlqyeshëm, një profesionist i madh dhe i uroj gjithçka më të mirën ”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu