Milan me ritëm Scudetto: numrat dhe ngjashmëritë premtojnë mirë!

Fjala Scudetto në Milanello-s nuk është më herezi. Një objektiv që dukej i pamundur vetëm të imagjinohej, por që te Milani i Pioli po kthehet në diçka konkrete, edhe pse pak nga pak…

Paolo Maldini gjithashtu tha dje nga San Paolo: “Scudetto? E pamundur të tërhiqemi, le të mendojmë lojë pas loje dhe do të përpiqemi. Nëse nuk arrijmë të fitojmë, sigurisht që nuk do të jemi të pakënaqur”.

La Gazzetta dello Sport nuk fshihet. Ka shumë ngjashmëri mes këtij Milani dhe atij që, në të kaluarën, arriti të fitonte flamurin Italian në fund të sezonit.

Gara e djeshme në Napoli është një shembull kryesor. Kuqezinjtë nuk kishin fituar në San Paolo që nga sezoni 2010-2011, ai i Scudetto-s së fundit.

Il Milan vince da grande squadra, ma ora Ibra lo lascia solo. Nuvole nere  sulla testa di Gattuso | Primapagina | Calciomercato.com

Dhe Ibrahimovic gjithnjë shënonte me kokë të njëjtin gol të realizuar dje te 1-0.

Edhe në atë rast, luhej java e tetë e kampionatit. Milani në vitin 2010 duke mundur Azzurrin u ngrit në 17 pikë, madje tre më pak se ato të fituara deri më tani nga ekipi i Stefano Pioli.

Sot kuqezinjtë mburren me 20 pikë në tetë ndeshje, mesatarisht 2.5 për ndeshje.

Vlera shumë të larta që barazohen me Milanin e Carlo Ancelottit në sezonin 2003/2004. Duke barazuar në shtëpi me Juventusin (golat nga Tomasson dhe Di Vaio), Djalli shkoi në njëzet. Ashtu si Ibra dhe shokët e tij natën e kaluar.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu