“Milan, më mirë që u eliminove! Me atë organikë nuk mbahej edhe kampionati dhe Europa”

Silvano Ramaccioni, menaxher i vjetër i Milanit për sukseset e mëdha të epokës së Berlusconit, analizon periudhën e kuqezinjve me konsiderata shumë interesante: “Unë isha i bindur – thotë për Tuttomercatoweb.com – se dje ishte një mundësi e shkëlqyeshme për t’u kurorëzuar këtë sezon deri më tani shumë të mirë, por cilësia e organikëst që e lejoi Piolin të bënte gjëra të jashtëzakonshme fillon të tërheqë litarin.

Të luash në dy fronte aq të rëndësishëm sa kampionati dhe Europa League dhe kur të arrish këtë nivel, të duhen shumë futbollistë me eksperiencë dhe energji. Milani është ende i ri, jo plotësisht i pjekur si përvojë dhe po e paguan”.

Në fund, edhe pse mund të jetë keq ta thuash, eliminimi është pothuajse “pozitiv”?

“Ky turne i së enjtes është armiku i kampionatit dhe shumë trajnerë në krye edhe të klubeve të mëdha e trajtuan atë si Kupën e Italisë sepse ata që e bëjnë këtë përpjekje pastaj paguajnë në kampionat të dielën. Në Itali është një lojë perverse.

Në fund, dhe unë e them atë si një tifoz i madh i Milanit, kualifikimi më tej në Europa League do të kishte qenë dramatike për mënyrën se si është organika ynë tani”

Dhe tani ka mbetur kampionati…

“Tani ne jemi jashtë dhe nëse jemi në gjendje të rikuperojmë dhe rigjenerojmë mendjen, besoj se do t’ia dalim…

Ndeshja me Fiorentina po afron, shumë e vështirë për shkak të shumë angazhimeve dhe mungesave, por gjëja e rëndësishme do të jetë për të reaguar.

Unë jam gjithashtu i kënaqur me një pikë në Firence. Mendoj se atëherë ekziston mundësia për të përfunduar mes katër ekipeve të para”.

Tani Milani është i dyta gjithsesi…

“Milani ka merita të mëdha, ata luajtën një futboll të shkëlqyeshëm, gjë që nuk mund ta them për Interin që ka një avantazh prej 9 pikësh por luajti futboll të keq gjatë gjithë sezonit.

Nëse ata luajnë mirë atëherë kush e di se çfarë do të ndodhë; ata kanë pasur fatin të largohem Coppa Italia dhe Champions dhe me një organikë si i tyre, të shkosh në fushë një herë në javë është lojë fëmijësh për të bërë atë që bënë, me një futboll të keq”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu