Milan, “makina e vajosur” mirë por ende me disa pjesë këmbimi që mungojnë! Ja rolet kyçe

Të kërkosh qimen në qullë ndonjëherë është e gabuar, por edhe e ekzagjeruar, veçanërisht nëse gjërat po shkojnë mirë.

Sidoqoftë, vëmendja ndaj detajeve paguan në planin afatgjatë. Në një moment pozitiv si ai që po kalon Milani, është cinike të kërkosh defekte, por dëshira për të zgjatur efektet e kësaj periudhe na shtyn të vërejmë të metat e një skuadre që ka tejkaluar pritshmërinë.

Gazzetta dello Sport nënvizon se si ekipi i Piolit ka titullarë të besueshëm, por jo pjesë këmbimi po aq të pazëvendësueshme. Në disa raste, megjithatë, skuadra kuqezi nuk paraqet ndonjë alternativë reale: mendoni për rolin rezervë të Theo ose zëvendësit të Kessie.

GRUPI PËRPARA INDIVIDIT – Nëse disa ekipe tërhiqen qartë nga kampionë individualë, deri më tani Milani ka provuar të jetë një linjë e efektshme e bashkësisë ose grupit.

Është e qartë se disa ingranazhe të skuadrës kuqezi bëjnë ndryshimin në krahasim me të tjerët: thjesht mendoni për Donnarumma ose Ibrahimovic, përkatësisht ekstremët e poshtëm dhe të sipërm, lojtarët që e tërheqin ekipin nën tingullin e udhëheqjes dhe shfaqjeve të rëndësishme.

Nëse te mungesa e Ibrahimovic Milan vuajti më pak sesa pritej falë paraqitjeve bindëse të sulmit, largimi i Donnarumma u ndje ndaj Romës.

Megjithatë, Milan mund të ndiejë të njëjtën mungesë në role të tjera: në skuadrën kuqezi – nënvizon Gazzetta – nuk ka lojtarë me karakteristikat e Theo dhe Kessie, dy rruaza po aq të rëndësishme të shtyllës kurrizore të ekipit.

Grupi është forca e kësaj skuadre por është e drejtë të kujtojmë se kolektivi përbëhet nga individë që kanë nevojë fizikisht për zëvendësues.

DETAJE TË VOGLA – Ekipi i Stefano Pioli është në fakt i bashkuar, koheziv dhe konkurrues, por këto detaje, në veçanti, janë mangësitë e paralajmëruara në disa role në fushë.

Pra, një zëvendës Theo Hernandez në të majtë, një mesfushor muskulor si një alternativë ndaj Kessie dhe një zëvendës Ibrahimovic do të ishte qershia e një torte tashmë intriguese në vetvete.

Milan është një projekt interesant, i përbërë nga themele më të sigurta se disa muaj më parë dhe i cili ka nevojë për detaje të vogla për të luftuar për banketin e shumë të zhurmshëm të Ligës së Kampionëve.

Këtu, pra, që lënia e një parashikimi të nevojshëm ose mos shtimi i tre qershive te ëmbëlsira e Piolit dhe Ibrahimoviçic mund të përfaqësojë një keqardhje.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu