“Milan-Maignan, ja arsyetimi që ka bërë klubi dhe Maldini! Donnarumma…”

Pietro Mazzara i MilanNews ka bërë një editorial ku flet sidomos për manovrat e Maldini & Co për të bllokuar portierin e Lille, Mike Maignan, duke qenë se çështja “Donnarumma” ende është në ajër dhe se brenda 1 muaji do të përcaktohet gjithçka…

“Milani bllokoi Mike Maignan nga Lille. Marrëveshja parashikon një total prej 18 milionësh për klubin francez dhe 3 milion për pesë vjet për portierin.

Arsyeja e kësaj lëvizjeje? E thjeshtë dhe e qartë: sepse Gigio Donnarumma dhe Mino Raiola nuk i kanë thënë ende po ose jo ofertës prej 8 milion euro neto për pesë vitet e ardhshme që u është bërë nga Milani dhe më pas, në mënyrë që të mos qëndrojnë pa asgjë në dorë, Maldini dhe Massara ka përcaktuar detajet e marrëveshjes me Maignan, i cili e di mirë se ai do të jetë në gjendje të transferohet në Milano vetëm nëse Donnarumma – i cili mbetet përparësia – do të largohej përgjithmonë.

Strategjitë normale të tregut nga një klub që ka zgjedhur të mos merret nga jaka nga agjentët dhe që po lëviz për të gjetur alternativa.

Është e vërtetë, ndoshta humbja e Donnarumma me zero do të ishte një dështim i rëndësishëm ekonomik, por gjithashtu do të ishte një sakrificë – e dhimbshme – e cila është pasqyra e asaj që është thënë për javë të tëra: agjentët, sot, janë protagonistët e vërtetë të vendimeve të klientëve të tyre.

Sinqerisht, nuk e di se si do të përfundojë, personalisht shpresoj që Gigio të qëndrojë në Milano përgjithmonë, por besoj se nuk do të jetë kështu edhe sepse – në mënyrë ciklike – kontrata e tij do të jetë gjithmonë e diskutueshme…

Në këtë aspekt, rinovimi i Ibrahimovic nuk duket se hap një pistë për shokun e tij të skuadrës, edhe nëse Zlatan ka dhënë një shembull.

Kush e di, ndërkohë koha po mbaron dhe ka më pak se një muaj para afatit që palët kanë caktuar për të mbyllur çështjen.

Sigurisht, mbase do të shihet më shumë objektivi dhe nëse do të vijë kualifikimi për në Ligën e Kampionëve për Milan, i cili sonte në Olimpico po kërkon tre pikë kyçe kundër Lazio”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu