Milan-Lille, derbi i fondit Elliott: arsyeja!

Milan-Lille do të jetë një ndeshje e veçantë. Jo aq shumë sepse është një lloj ndeshje e madhe për grupin e Europa League, por edhe për një arsye tjetër të origjinës së klubeve…

Të dy klubet janë të lidhura nga prona Elliott Management Corporation, fondi anglo-amerikan që ka zbarkuar në botën e futbollit për vite me rradhë.

Por jo në të njëjtën mënyrë.

Milan menaxhohet dhe financohet nga Elliott: që nga viti 2018 familja Singer ka fituar aksionet e të gjithë aseteve nga kinezi Yonghong Li, me synimin për ta sjellë kompaninë përsëri në krye, si në nivel futbollistik ashtu edhe financiar.

Por siç raporton Il Giornale, edhe te Lille ka duar ky fond. Në fakt, dy sezone më parë, për shkak të një krize të thellë ekonomike, francezët kërkuan një hua prej 117 milionësh eurosh nga Paul Singer.

Elliott nuk ka hyrë qartë në politikën dhe menaxhimin e Lille, i cili është gjithmonë në duart e presidentit Gerard Lopez, por tani mburret me një kredi të rëndësishme, pak si ajo që i ndodhi Milanit të drejtuar nga Mister Li disa vite më parë.

Një borxh që Lille do të duhet të mbulojë deri në verën e vitit 2021. Prandaj nuk ka asnjë konflikt interesi në ndeshjen midis Milanit dhe Lille, por për Elliott Management do të jetë një derbi i vogël i korporatave.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu