“Milan-Kessie, vjen drita jeshile nga Elliott. Por Maldini duhet të zgjidhë incidentin diplomatik me agjentin…”

Në editorialin e tij te Milan Neës, gazetari i “Il Giornale”, Franco Ordine, sqaroi gjithçka lidhur me situatën Kessie dhe fërkimin që pati Maldini me agjentin e lojtarit, Atangana…

“Le të bëjmë një xhiro të shpejtë rreth çështjes Kessiè, tema e ditës për Milanin dhe tifozët e saj. Negociatat, në lidhje me pronësinë, përkatësisht Elliott, shkojnë drejt konfirmimit për një gatishmëri për t’iu afruar sa më shumë kërkesës së agjentit të tij, George Atangana i cili kërkoi 6 milion euro neto.

Tani duhet të fshirë një incident i vogël diplomatik që ndodhi gjatë takimit të mëparshëm dhe të vazhdohet shpejt drejt nënshkrimit të rinovimit i cili gjithashtu mund të ndodhë për një numër vitesh më pak se tre.

Sipas lajmeve në merkato, episodi i mësipërm do të kishte ndodhur midis Maldini dhe agjentit, kështu që për këtë arsye do të vijë vendimi i mençur për t’u takuar përsëri në një atmosferë më të relaksuar.

Agjenti i Kessiè – i cili nuk ka shumë futbollistë në menaxhim dhe do të donte ta transferonte me parametra zero për të përfituar më shumë – bëri këtë arsyetim te Milani: Kessiè, për të nënshkruar me Milanin, “tradhtoi” një fjalë që i kishte dhënë Romës; gjatë sezonit ka qenë gjithmonë ndër më të pranishmit dhe më të dobishmit; në turneun e fundit ai ishte shtylla kurrizore e vendit të dytë.

Arsyetimi i Maldini ishte ky: ne te Milani kemi frekuentuar shumë kampionë të cilët, me arritjet e tyre, kanë bërë të mundur edhe ardhjen e trofeve të rëndësishëm dhe atyre u është caktuar paga më e lartë e grupit.

Tani është koha të vendosim përsëri diskutime të këtij lloji në sirtar dhe të synojmë nënshkrimin duke pasur parasysh që aksioneri ka ofruar gatishmërinë për të ofruar një shifër të konsideruar shumë afër kërkesës së lojtarit.

Tifozët ishin me klubin kur u larguan Donnarumma dhe Calhanoglu, por nuk do ta bënin edhe me Kessiè.

Sinteza është si vijon: për Kessiè jemi pothuajse gati. Rinovimi do të vijë.

Rezultati i njëjtë për huazimin e Diaz nga Real Madrid në kushte të konsideruara shumë të dobishme (3 milion hua, 22 blerje, 27 riblerje nga Reali deri në verën e vitit 2022) në politikën e kuqezinjve që përqendrohet pikërisht në huazimet dhe jo në blerjet e shtrenjta .

Kjo është pikërisht vështirësia në përfundimin e operacionit me Brescia për blerjen e Tonalit kundër të cilit pati disa arsyetime nëse do të lëshohej ose do të mbahej për të mos u kthyer peng i të ardhmes…”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu