Milan-Juventus: Romagnoli te bardhezinjtë! Projektohet shkëmbim i ri

Alessio Romagnoli është gati pas gati dy muajsh për të bërë kthimin e tij si titullar me fanellën e Milanit.

Vështirësitë e shumta në mbrojtje do ta shtynin Stefano Pioli të hidhte kapitenin nha minuta e parë kundër Benevento.

Mbrojtësi nuk ka luajtur që në minutën e parë që nga 7 marsi: me atë rast, kundër Verona të Juric, kuqezinjtë mbajtën të pastër rrjetën për herë të fundit.

Prandaj situata kontraktuale nuk duhet të ndikojë në zgjedhjet e trajnerit, do të ketë kohë për rinovimin e Romagnoli.

Është e qartë, megjithatë, se situata është disi konfuze. Qendrori ka një marrëveshje me Milanin që do të skadojë më 30 qershor 2022 dhe gjetja e një marrëveshje me Mino Raiola, i cili sipas lajmeve të fundit do të kishte kërkuar një gjashtë milion euro të mirë për të nënshkruar, duket e ndërlikuar.

Ditët e fundit është folur shumë për një shkëmbim të mundshëm me Juventusin, i cili ka treguar interes për Romagnoli për disa kohë.

Rruga që të çon te Federico Bernardeschi, megjithatë, duket e vështirë të ndiqet, edhe sepse anësori ka një pagë vërtet të rëndësishme, 4 milion euro neto në sezon.

Duke parë pak skuadrën e Juventusit, lojtarët që mund të jenë në objektivin e Milan do të ishin Rodrigo Bentancur dhe Merih Demiral, të cilët marrin përkatësisht 2.5 dhe 1.8 milion euro neto në sezon.

Pagat në përputhje me politikën kuqezi.

Është e qartë, megjithatë, se mes dy lojtarëve – gjithashtu për një çështje të vlerësimit të kartonëve – ai që mund të interesojë me të vërtetë Milanin është lojtari turk.

Ish-lojtari i Sassuolo ishte një ide e klubit kuqezi dy vjet më parë, por Juve nuk donte ta privonte veten nga mbrojtësi.

Tani gjërat kanë ndryshuar dhe lojtari është në mesin e të sakrifikuarve. Për Demiral, bardhezinjtë po kërkojnë rreth 40 milion, dhjetë më shumë se Romagnoli. Gjetja e një marrëveshjeje, megjithatë, mund të mos jetë aq e komplikuar.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu