“Milan, je gati për Scudetto për një motiv! Diazit i them të bëjë kujdes, Messias surpriza. Pioli, ma plotëso këtë dëshirë…”

Sot Gazzetta dello Sport raportoi deklaratat e Hernan Crespo, ish -sulmuesi argjentinas i Milanit, i konsideruar ndër më të mirët e brezit të tij.

Crespo preku në 2005 një arritje të jashtëzakonshme në Ligën e Kampionëve, që më pas u kthye në makth… (Milan-Liverpool)

E ta mendosh që ndeshja e parë në Champions pas gati 8 vitesh për Milanin nis me Liverpool në Anfield:

“Një plagë po hapet për mua … Ju e keni parë kalendarin. Ndeshja e parë: Liverpool-Milan. A e dini se çfarë më kujton? Në finalen e Stambollit shënova dy herë, në fund të pjesës së parë fitonim 3-0 dhe më pas pësojmë një rikthim absurd dhe humbasim me penallti. Unë, atë natë, nuk e kam harruar kurrë.

Kështu që unë i bëj një apel djemve nga Pioli: mundeni Liverpoolin në Anfield, tregoni se kush është Milani.

Unë e di që në vitin 2007 kuqezinjtë tashmë kanë konsumuar hakmarrjen e tyre duke marrë Ligën e Kampionëve kundër të kuqve, por përsëritja e superioritetit të tyre nuk dëmton kurrë”.

Pastaj flitet për Milanin e sotëm, i udhëhequr nga Pioli: “E shoh shumë gati për Scudetto. Edhe nëse nuk favorizohet dhe nëse të tjerët kanë shpenzuar më shumë.

Kuqezinjtë kanë bërë një merkato inteligjente. Nga ana tjetër, shoku im Maldini di shumë për futbollin dhe, nëse shikoni grupin që ai ka bërë së bashku, do të keni konfirmim”.

Disa opinione për skuadrën aktuale: “Donnarumma është shumë i mirë, por Maignan nuk do ta bëjë atë të jetë peng për tifozët…

Ai ka fizik, reflekse të shpejta, guxim dhe personalitet. Mbrojtja është solide. Dhe është gjithmonë proaktive me krahët.

Dhe pastaj është dikush si Florenzi që gjithmonë mund të marrë përsipër përgjegjësitë, le të mos e harrojmë këtë.

Theo, kur është në ditën e tij, dhe shpesh është, bëhet një piston i shtuar. Calabria ka bërë përparim të jashtëzakonshëm falë mësimeve të Piolit ”.

Mesfusha: “Në teori, dy startuesit duhet të jenë Kessie dhe Bennacer. Por me Cagliari ishte dominim falë Tonali dhe Krunic.

Pioli i ka bërë titullarë, është meritë e tij e madhe. Ata ushtrojnë presion, lëvizin qendrën e gravitetit përpara, luajnë futboll modern dhe të guximshëm: të aftë për të kontrolluar dhe rinisur aksionet”.

Sulmi: “Më pëlqen shumë Diaz. Ka cilësi, këmbë, ide. E rëndësishme është që të mos mendojë se është bërë një fenomen, unë i njoh mirë të rinjtë dhe e di që ky është një rrezik.

Leao është një tjetër talent që nuk duhet të ulë kurrë ritmin dhe përqendrimin, përndryshe ai humbet.

Dhe pastaj erdhi Messias i cili ka goditje të dukshme dhe nuk ka rëndësi që ai kurrë nuk ka qenë në klube të mëdha: nëse dikush është i mirë, ai është i mirë te Crotone dhe në San Siro”.

Më në fund pykat: “Sulmues fantastik, me përvojë, fizikë dhe karizëm. Ata e tërheqin ekipin me një shikim të vetëm. Giroud lëviz shumë dhe është vdekjeprurës në zonë. Ibrahimovic nuk e zbulojmë sot.

Dilema e vetme ka të bëjë me kushtet atletike: nëse ato janë mirë, nuk ka problem. Dikush pyet nëse mund të bashkëjetojnë: lojtarët e mirë gjithmonë munden.

Unë besoj, megjithatë, se është më logjike të mendosh për alternimin, ka edhe angazhime në Ligën e Kampionëve”.

Mbyllja e Crespo mbi ambiciet e Milanit këtë sezon: “Pioli është i mençur, ai po bën një punë të jashtëzakonshme.

Ata do të luftojnë për Scudetton, Rossonerët kanë diçka më shumë se të tjerët: ata nuk kanë fituar për një kohë të gjatë, duan të mahnitin. Ky entuziazëm është karburant për të kapërcyer çdo hendek me kundërshtarët.

Ai nuk duhet të vendosë kufij, nganjëherë lindin vite që dëshmojnë të jenë magjike…”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu