“Milan, goli nuk ka emër dhe as numër”, Gazzetta analizon kooperativën e pabesueshme kuqezi

Numra, numra dhe akoma më shumë numra. Bota e Milanit, javët e fundit, është goditur nga të dhënat, statistikat dhe analizat numerike që nënvizojnë momentin e shkëlqyeshëm të skuadrës së Piolit.

Vlera e të dhënave në futboll, për tifozët më romantikë, mund të jetë relative, ndërsa për mbështetësit ose profesionistët më cinikë është demonstrimi i padiskutueshëm që një ekip po arrin rezultate të caktuara ose jo.

Momenti i shkëlqyeshëm për kuqezinjtë, i mbështetur pikërisht nga të dhënat, përshkruan ekipin e Pioli si një ekip i aftë të shënojë shumë dhe të vuajë pak.

Duke u përqëndruar në sulm, në veçanti, është e mundur të vërehet shumëllojshmëria e golashënuesve më të mirë të Milan me 11 shënues të ndryshëm që kanë realizuar të paktën 1 gol që nga fillimi i sezonit: një ekip me gola të rinj të udhëhequr nga eksperti Ibrahimovic.

Milan-Roma 3-3 al 90': polemiche e sfortuna, solo un punto per i rossoneri

Ka shumë njohuri pozitive që mund të nxirren nga të dhënat e 11 shënuesve të ndryshëm: nga prania e alternativave për Pioli, te të ardhurat e mira të modulit 4-2-3-1 deri te forma e shkëlqyeshme e sulmit.

Siç tregon Gazzetta, reparti i sulmit të Milanit është një kooperativë e golave ​​në të cilën shënuesi edhe shërben dhe sakrifikohet për shokët e tij të skuadrës.

Shembujt më të rëndësishëm, në këtë kuptim, përfaqësohen nga Ibrahimovic, Leao dhe Calhanoglu: këta tre lojtarë, protagonistë të fillimit të sezonit, janë ndër shënuesit kryesorë të Milanit, por edhe midis lojtarëve më të aftë për të dërguar shokët e tyre të skuadrës në gol, pra me asist.

Milan, Pioli: "Contro la SPAL abbiamo buttato via un'occasione"

Kjo shifër nxjerr në pah egoizmin e duhur përpara portës por edhe altruizmin e detyrueshëm në tranzicionin sulmues: golat nuk janë më të mirat personale por fitorja e ekipit dhe harmonia e grupit.

Goli nuk ka emër – Duke kërkuar 11 shënuesit e ndryshëm të Milanit është e mundur të shihet se si ka lojtarë që rregullisht janë protagonistë midis titullarëve, por edhe lojtarë të konsideruar si linja të dyta.

Nëse Calhanoglu, Kessie, Ibrahimovic, Saelemaekers, Leao dhe Theo përfaqësojnë thelbësorët e Piolit, Diaz, Hauge, Colombo, Krunic dhe Dalot deklarohen rezerva që janë provuar të jenë titullarë të mundshëm.

Rëndësia e këtij realiteti për ekonominë e skuadrës është thelbësore: të gjithë lojtarët, në fakt, janë thelbësorë për të arritur rezultatin dhe çdo lojtar, nëse e meriton, do të ketë shansin të provojë se ai është i rëndësishëm për ekipin.

Aty ku Milani do të arrijë në fund të sezonit, vetëm koha do ta tregojë, por sigurisht mund të thuhet se, deri më sot, ekipi i Pioli është një ekip i vërtetë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu