Milan, goditje zero nga Bayern Munich. Maldini nuhat shanset

LISBON, PORTUGAL - AUGUST 19: David Alaba, Thomas Muller and Jerome Boateng of Bayern Munich celebrate after Serge Gnabry of Bayern Munich (not pictured) scored their team's first goal during the UEFA Champions League Semi Final match between Olympique Lyonnais and Bayern Munich at Estadio Jose Alvalade on August 19, 2020 in Lisbon, Portugal. (Photo by Franck Fife/Pool via Getty Images)

Milani studion lëvizjet e radhës sa i përket merkatos. Zgjedhjet e Maldini dhe Massara do të varen shumë nga pozicioni i ekipit në renditje: nëse një objektiv i rëndësishëm (Scudetto ose titull) duhet të materializohet, Elliott mund t’i japë Stefano Piolit disa goditje të nivelit.

Traineri ka dy nevoja për momentin: blerjen e një zëvendësi Ibrahimovic dhe atë të një mbrojtësi të ri qendror. Musacchio është rikthyer në dispozicion pas një pauze të gjatë, por kontrata po skadon dhe nuk duket se është pjesë e planeve të ardhshme të klubit. Romagnoli, Kjaer dhe Gabbia janë opsionet e vetme të garancisë. Për janarin, Milani mund të shikonte me interes mundësitë e tregut të transferimeve dhe një nga këto është padyshim Jerome Boateng, duke qenë se kontrata skadon me Bayern Munich në qershor 2021. “Jam i befasuar, askush nuk më ka thirrur”, tha gjermani për negociatat për rinovim. Një shenjë e qartë se bavarezët, të paktën tani për tani, kanë vendosur të mos vazhdojnë me të.

Një mbrojtës i fortë si Boateng do të ishte ideal për një Milan në garën për Scudetto, apo edhe për një vend në Champions League.

Në rast të negociatave për tregun e transferimeve të janarit, Bayern Munchen ka të ngjarë të kërkojë kompensim për transferimin: në atë moment klubi kuqezi do të duhet të vendosë nëse ia vlen apo jo, ose të presë verën dhe të përpiqet ta marrë atë pa shpenzuar para për koston e kartonit.

Si gjithmonë, kur bëhet fjalë për nënshkrime të niveleve të larta, Elliott do të duhet të bëjë disa vlerësime: Boateng është 32 vjeç, kështu që ai është larg politikës së pronësisë dhe mbi të gjitha ai ka një rrogë të rëndësishme.

Pengesat për një operacion të tillë nuk mungojnë, pasi ofertat nga skuadra të tjera nuk mungojnë por të gjithë jemi dakord se do të ishte një nënshkrim i lartë për ekipin e Pioli. Boateng ka fituar shumë në karrierën e tij dhe ka akoma shumë për të dhënë.

Një armë plus për Milanin mbetet Kevin Prince Boateng, i cili ka veshur fanelën kuqezi dhe e njeh ambjentin aq sa mund ti këshillojë të vëllait transferimin.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu